Multi

Zerdeçalın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Bir baharat çeşidi olan zerdeçal günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Zerdeçal ayrıca kozmetikte cilt güzelliği için kullanılan bir üründür. Zerdeçal genellikle kış aylarında hastalıktan korunmak için tüketilmektedir. Bu baharat vücuttaki toksinleri atar ve karaciğer yağlanmasını önler. Kış aylarında grip, nezle ve soğuk algınlığa iyi gelmektedir. Vücuttaki iltihabın atılmasına ve solunum yolların açılmasını sağlar. Zerdeçal hafıza güçlendirmesinde çok etkili bir gıdadır. Kan şekerini düzenler ve kemik erimesini de durdurur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar. Mide asidini dengeleyerek mide hazmını kolaylaştırır. Zerdeçal metabolizmayı da hızlandırdığı için kilo vermede büyük etkisi vardır. Eklem ve romatizma ağrılarına da iyi gelmektedir. Beyinde oksijeni hızlandırdığı için çağımızın hastalığı olan Alzheimer hastalığın ilerlemesini önlüyor.

Zerdeçal Nerelerde Kullanılır?

Zerdeçalı tatlılar hariç tüm yemeklerde, salatalarda kullanılır. Ayrıca zerdeçalı çay olarak tüketilebilirsiniz. Et yemeklerinde, makarna ve pilavlarda kullanılan zerdeçal yemekleri daha lezzetli hale getirir. Zerdeçal yemeklerde kullanacağı zaman suyu karıştırılarak yemeğe eklenir. Kahvaltınızda yumurtalara zerdeçal ekleyebilir yumurtaya farklı bir tat ve lezzet katabilirsiniz. Zerdeçal çay olarak kışın en çok tüketilen içecekler arasındadır. Zerdeçal çayı tüketmek sinirlerin yatışmasına ve daha sakin olunmasını sağlar. Mide ekşimesine ve yanmasına çok iyi gelir. Vücuttaki tüm organlara faydası olan zerdeçal çayın tüm vücudu temizleyerek kan pıhtılaşmasını önler.

Zerdeçalı Taze Tüketmenin Faydası Nedir?

Taze zerdeçalda toz zerdeçala göre daha çok faydalı bileşimi bulunur. Taze zerdeçalda bulunan uçucu yağ, kurkuminin yararını da artırmaktadır. Taze zerdeçal kurutulmuş zerdeçala göre sağlıklı hücrelere hasar veren zararlı maddelere karşı daha iyi korur. Günümüzde toz zerdeçala renk katmak için farklı maddeler katılarak zerdeçalın yararın düşmesini sağlar. Bu yüzden zerdeçalın her zaman taze olarak tüketilmesi önerilir.

 

Kanser Hastalığına Zerdeçalın Faydası

Zerdeçal günümüz çağın hastalığı olan meme, deri, kalın bağırsak ve prostat kanserine karşı tedavi amaçlı kullanılır. Zerdeçal güçlü bir antioksidan içerdiği için vücudun direncini artırarak vücudu yabancı maddelere karşı koruyor ve savunmasını güçlendiriyor.

 

 

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.