Multi

Ülser Nelerden Kaynaklanıyor?

Ülser Nelerden Kaynaklanıyor?

Ülser midede oluşan yaralar ve iltihaplanmalar demektir. Bu hastalık günümüzde çok kişinin ortak sorunu halindedir. Midede ağrı, acıma, yanma hissi özellikle ağrı durumu en belirgin şikâyetlerdir. Bütün bunların yanı sıra kusma ve bulantı da yaşanabilir. Hastada ilerleyen safhalarda halsizlik, yorgunluk, baş dönmeleri, çarpıntı gibi durumlarda eklenir.

 

Ülser Nedenleri  

Ülser nedenleri arasında dengesiz ve sağlıksız bir beslenme tipi gelir. Uzun süreli aç kalma durumları, uykusuzluk, yorgunluk halleri, tüketilen yiyeceklerde hijyene dikkat etmemek ve ailede ülser sorunu olmak nedenler arasında sayılabilir. En büyük tetikleyicilerinden birisi de kişilerin yoğun çalışma temposu ve stresli bir yaşam düzeyidir. Stres en büyük sorun olup ülser nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor.

 

Ülser Belirtileri Nelerdir?

Ülserin belirtileri bazı kişilerde çok yoğun bazı kişilerde de yavaş ilerler. Ancak sonu mutlaka rahatsız edicidir. Yara ve enfeksiyon oranı arttıkça hastada sıkıntılı durumlar artış gösterir. Midede yaşanan ağrı ve yanmalar, bulantılar, kusma, şişkinlik, gaz halleri, hazımsızlık ve stres belirtiler arasındadır.

Ülser Tanısı İçin Neler Yapılır?

Mide ülserinde kesin tanı endoskopik inceleme sonrasındadır. İlgili tanı konulduktan sonra hemen ilaç tedavisine başlanılır ve buna ek olarak düzenli bir beslenme, sigara ve alkolden uzak bir yaşam tarzı başlatılır. Verilen ilaçlar zamanında kullanıldığı takdirde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Önemli olan tedavi sonrasında da aynı dikkat edilmesi gereken hususlara önem vermektir. Aksi takdirde rahatsızlık nüksedebilir.

Ülser Nasıl Tedavi Edilir?

Ülser hastalığı genel olarak ilaç tedavisi ile aşılabilen bir hastalıktır. Ancak kanama ve delinme gibi sorunlar olursa ameliyat gerektirir. Ülser kronik ve tekrarlayan bir hastalıktır. Ve yaşam kalitesini son derece etkileyen ve bozan bir rahatsızlıktır. Ülserden korunmak için öğün atlamalarından sakınılmalıdır, mide aç bırakılmamalıdır, kızartmalardan uzak durulmalıdır. Küçük porsiyonlar halinde sık ve az yemek yemek stili tercih edilmelidir.

Ülser sonrasında bazı hastalıklar da yaşanır. Bunların başında kanama ve mide delinmesi gelir. Her iki durumda son derece tehlikeli olup mutlaka doktor kontrolü şarttır. Ülserden dolayı bir tıkanma durumu gerçekleşir ki, bu da yenilen yemeklerin bu tıkanmadan dolayı geçememesi ve hastanın sürekli kusması söz konusudur. Bu durum da acil ameliyat gerektiren bir haldir. Sonuç olarak ülser can sıkıcı bir hastalık olmaktan öte yaşam tarzına dikkat edildiği takdirde aşılabilen bir hastalıktır.

 

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.