Multi

Uçuş Bulaşıcı Bir Cilt Rahatsızlığıdır

Uçuş Bulaşıcı Bir Cilt Rahatsızlığıdır

Uçuk genelde dudaklarda, burunda ya da çenede oluşur. Kişiye rahatsızlık verir hatta tedavi edilmediğinde de kişinin özellikle dudak kısmını oynatması sıkıntı yaratır. Uçuk yarasının en önemli nedeni herpes virüsüdür. Uçuk eğer iltihaplı bir şekilde akma halindeyse bulaşıcıdır, kabuk halini almışsa bulaşıcılık durumu söz konusu değildir. Uçuk virüsü ciltte temas olduğundan yayılır. Oral seks yapıldığında da bulaşabilir. Uçuk yarası en az 1 hafta aktif kalır sonradan yavaş yavaş kendi kendine iyileşmeye başlar. Önce patlama sonra kabuklanma şeklinde olur.

Uçuğun Sebepleri Nelerdir?

Uçuk bağışıklık sisteminin zayıflamasına işarettir. Genelde yaşanan hastalıklar sonrasında, yetersiz beslenme olduğunda, yorgunluk ve uykusuzluk hallerinde, aşırı üzüntü ve stres hallerinde uçuk çıkar. Uçuğun kontrol altına alınması söz konusu olabilir. Stresi azaltıcı hareketlerde bulunmak, uyku düzenine dikkat etmek, dinlenmek yardımcı olacak hareketlerdir. Uçuk tedavisinde antiseptik ilaç kullanımları ile enfeksiyon gelişimleri engellenebilir. Verilen ağrı kesici ilaçlarla da var olan acı azaltılır. Uçuk kremleri de uçuk virüsünü engelleyicidir.

Uçuk Nasıl Bulaşır?

Uçuk açık yara halindeyken bulaşıcıdır. Uçuğu olan kişinin kullandığı eşyalardan ve uçuklu kişi ile uçuşun bulaşmasına neden olur. Çoğunlukla uçuklar kızarıklıklar şeklinde başlar daha sonra ağız içi ve diş etlerine geçebilir. Uçuğa dokunulmamalıdır. Uçuğu olan bir kişi bebek ve çocuklara asla temasta bulunmamalıdır.

 

Uçuk Riski Altında Olanlar

Sık sık uçuk durumu yaşayanlar ve üstelik iyileşme süresi uzun sürenler, bir bebekte çıkma durumu yaşanıyorsa, gözlerde, parmaklarda çıkıyorsa, kortizonlu ilaç kullanılıyorsa, bağışıklık sistemi zayıfsa risk altında olunduğu gerçeği ortadadır. Uçuk genel olarak vücut yorgun düştüğü zaman ortaya çıkar. Aşırı stresli bir hal yaşanıyorsa, adet dönemi hamilelik dönemi gibi bir zaman diliminde olunduğunda virüs aktiftir.

Uçuk denildiğinde özellikle dudakta çıkan uçuklar sıkıntı vericidir. Uçuk çıkmadan önce kendiliğinden belli eder. Kaşıntılar, yanmalar, batma hisleri, kızarmalar başlar. Uçuğun çıkması halleri yaşanan soğuk algınlığı ve gripler sonrasında, psikolojik sıkıntılar sonrasında, kâbus görmeler sonrasında, ani bir korku yaşandığında ortaya çıkar. Uçuğun çıkma durumları sonrasında tekrarlaması da mümkün olan bir haldir. Bağışıklık gücü ne kadar zayıfsa uçuk virüsü de bir o kadar aktif olur.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.