Multi

Tomografi Nedir?

Tomografi; CT ya da BT olarak da karşımıza çıkan tıbbi bir uygulamadır. Tomografi; birçok kişi için röntgen niteliği taşısa da aslında çok daha kapsamlı bir alettir. Tomografi; kişinin iç organlarının, makinadan yayılan x ışınları sayesinde, bölüm bölüm bilgisayara aktarılması sonucu elde edilen götündür. Makinanın en büyük özelliği 3 boyutlu olarak algıladığı şeyin 2 boyutlu bir şekilde bilgisayara aktarılmasını sağlamasıdır. Bu cihaz sayesinde birçok hastalık erken dönemde teşhis edilebilmektedir. Donanımlı hastanelerin hepsinde tomografi cihazı bulunmaktadır.

Tomografi zararları nelerdir?

Tomografi zararları olan bir cihazdır. Her ne kadar hastalıkların erken bir şekilde ortaya çıkmasını sağlıyor olsa da cihaz her işlem anında ortaya; radyasyon yaymaktadır. Kişiler radyasyona direkt olarak maruz kaldığı için kanser gibi tehlikeli hastalıklar bu aşamada tetiklenebilmektedir.

Bilgisayarlı tomografi nedir?

Bilgisayarlı tomografi; bir diğer değiş ile BT, x ışınlarından yararlanarak vücuttan görüntü almayı sağlayan sistemdir. Bilgisayar ile yapılan tomografi işlemi sırasında çeşitli görüntülerin birbiri ile çakışmasının önüne geçilmektedir.

Bilgisayarlı tomografi kullanımı;

  • Göğüs bölgesinde,
  • Karın bölgesinde yaygın olarak gerçekleştirilmektedir.

Hızlı bir şekilde tanının konulması gerektiği durumlar sırasında bilgisayarlı tomografiden yararlanılmaktadır. Genel olarak bilgisayarlı tomografi çekimi ciddi durumlarda istenilmektedir. Makinadan çıkan radyasyon bir bireyin 8 ayda maruz kalacağı radyasyona eşit olduğu için nokta atışı olarak sorunlu bölgenin belirlenip hızlı bir şekilde görüntüsünün alınması amaçlanır. Keyfi olarak tomografi makinasına girilmesi ya da standart bir kan tahlili gibi bu işlemin talep edilmesi mümkün değildir. Özellikle ameliyat aşamasındaki hastalara sorunlu bölgenin net bir şekilde tespiti amacıyla ve tanını doğru konulması adına tomografi talebi yapılır. İşlem uzman bir kadro tarafından gerçekleştirilir ve tomografi talebi ancak uzman doktor tarafından yapılabilir.

Tomografi ne kadar sürer?

Tomografi çekimi yaklaşık olarak 15 dakika ile 30 dakika arasında değişim göstermektedir. İşlem öncesinde kişilere bir ilaç enjekte edilir ve bu sayede kişinin damarlarının daha net bir şekilde cihazda görünmesi sağlanır. Tomografi çekimi işlemi ardından kişilere sonuç genel olarak 7 gün ile 15 gün arasında iletilmektedir.

Kalp gibi organlarda süreç sürerken, beyin ya da akciğer tomografisi söz konusu olduğunda 15 günü geçen süreçler de mümkün olabilmektedir. Bu durumun nedeni hastanın sorununun net bir şekilde belirlenmek istenmesidir. Görüntüler bilirkişiler ve doktorunuz tarafından detaylı bir şekilde incelenir. Hastalığın tanısı konulur ve ardından yapılacak işlem, tedavi süresi gibi detaylar belirlendikten sonra hasta ile görüşülür.

Kısa bir süre önce tomografi çektirmeniz halinde ve başka bir doktora muayene olmak istemeniz halinde mutlaka görüntülerinizi doktorunuzdan almanız gereklidir. başka bir hastaneden kısa süre içerisinde tomografi çektirmeniz sağlığınız üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir ve uygulanan işlemin art arda yapılıyor olması bir kanserin tetikleyicisi durumuna gelebilir.

Yorum yap

Son Eklenenler

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.