Multi

Taşikardi Tedavisinin Tüm Detayları

Taşikardi Tedavisinin Tüm Detayları

Taşikardi kalp ritmi bozukluğu hastalığıdır. Kalp atış hızında dakikada 60 ila 100 atım olursa taşikardi oluşumu söz konusudur. Taşikardi hastalığının tedavisi mutlaka gereklidir. Tedavi olmadığı takdirde kalp fonksiyonlarında bozulmalar yaşanır. Bu bozulmalar sonrasında kalp yetmezliği, inme, ani kalp durmaları gibi ciddi hallerle karşı karşıya kalınabilir.

Taşikardi Nedenleri Belirtileri

Taşikardi kalp pompalaması hareket hızı olduğuna göre kalple ilgili sorunlar nedendir. Kalp kapakçığı hastalıkları, kalp yetmezliği, tümör halleri taşikardiye sebeptir. Tedavisinde durumun ciddiyetine göre bir yol izlenir. Taşikardiye sebep olan rahatsızlığın düzeltilmesi ile hastalık önlenir. Alkol alımını azaltmak, sigarayı bırakmak, kafeinli içeceklerden uzak durmak yardımcı olacaktır.
Taşikardi bazılarında belirti göstermeyebilir ama bazılarında da çarpıntı, yorgunluk hali, bayılmalar, göğüs darlığı, göz kararmaları, birden bire düşmeler yaşanabilir. Hatta kalp durması ve ani ölümler olabilir.

Taşikardi Tedavisinde Elektro Şok Uygulaması 

Taşikardi tedavisinde hastanın tansiyonu düşmüşse ve hastada nefes darlığı ve bayılma gibi durumlar varsa bu durum vakit kaybedilmeden elektro şokla düzeltilmelidir. Yoğun bakım ya da acil serviste bu işlem yapılarak hasta hayata döndürülür.

Taşikardi hastalığında risk altında olmak gibi bir durum da söz konusudur. Mesela obezite ve tip2 diyabet hastaları bu risk grubundadır. Özellikle 60 yaş üzeri kişilerde sigara ve alkol tüketimi de varsa kesinlikle risk altında demektir. Taşikardinin şiddetine göre de kan pıhtılaşması, kalp yetmezliği, bayılma nöbetleri, ani ölümler yaşanabilir.

Taşikardi Atakları Nasıl Önlenir?

Taşikardi ataklarının önlenmesi için bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler arasında ilaç tedavisi, katater yöntemi ve ameliyat gelir. Taşikardi tanısının konulabilmesi için konusunda uzman iyi bir doktor gereklidir. Gerekli testler yapıldıktan sonra tedavi aşamasına geçilir. Tedavide hastanın yaşına göre hastalığın durumuna göre değişkenlik gösterir.

Taşikardi tedavisi sonrasında bu durumun tekrarlanması olası olduğundan kardiyolog ile bağlantının asla kopmaması ve verilen ilaçların kullanılması önem taşır. Taşikardi önlemek için sağlıklı beslenmek, düzenli spor yapmak gerekir. Yüksek tansiyon, şeker, kolesterol gibi hastalıklarla uğraşanlar için taşikardi risktir. Bu durumun devamını engellemek amaçlı adımlar atılmalıdır. Bazen de kalp hızını düzenlemek amaçları kalp pilleri kullanılabilir.

 

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.