Multi

Tahinin Sağlık Açısından Önemi

Tahinin Sağlık Açısından Önemi

Tahin, susamın ezilmesi ile ortaya çıkan bir besin maddesidir. Tahin, kalsiyum kaynağı olması nedeniyle çoğunlukla sabah kahvaltılarında pekmez ile karıştırılarak tüketilmektedir. Tahin, farklı ülkelerde farklı kullanım amaçlar için kullanılmaktadır. Japonya’da sos olarak tüketilmekte olan tahin, Hindistan’da ise ceviz ile karıştırılarak çerez olarak tüketilmektedir. Sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmeyen tahinin içeriğinde E vitamini ve magnezyum, kalsiyum, bakır, demir, fosfor, çinko, potasyum gibi mineraller bulunmaktadır.

 

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahin, besleyici bir besin maddesi olması nedeniyle sıklıkla tüketilmektedir. Özellikle pekmez ile karıştırılarak tüketilen tahin, kolay acıkmayı engelleyen bir besin maddesidir. Ayrıca tahinin içerisinde bulunan vitaminler ile antioksidanlar sayesinde vücuda dinçlik verir ve üşümeyi de engeller. Vücuda enerji veren tahin aynı zamanda vücudun ihtiyaç duymakta olduğu yağ asitlerinin oluşumunda da büyük rol oynamaktadır. Metabolizmayı hızlandıran tahin, ayrıca içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde kalp damar hastalıklarının önlemektedir.

Günde Beş Yemek Kaşığı Tahin

Besleyiciliği nedeniyle özellikle kahvaltıda pekmez ile karıştırarak tüketilmesinin yanı sıra tahin son yıllarda tatlılara da eklenmeye başlanmıştır. Tahin, günde beş yemek kaşığı tüketilir ise öncelikle kolesterol seviyesini dengeler ve kalpte gelişen kardiyovaskuler hastalıkları önlemektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini destekleyen mineraller açısından zengin olan tahin, günde beş kaşık tüketilir ise bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. İçeriğinde yüksek kalsiyum barındıran tahin, kemik gelişimine katkı sağlamaktadır ve bu nedenle özellikle gelişim çağındaki çocukların tüketmesini uzmanlar önermektedir. Gelişim çağında ki çocuklar kadar hamilelerin de yüksek kalsiyuma ihtiyacı olması sebebiyle uzmanlar tarafından hamilelerinde tahin tüketmesi önerilmektedir. Tahin, içeriğinde bulunan amino grup asit sayesinde kemikleri geliştirmesinin yanı sıra kasları da kuvvetlendiriyor. Tahin tüketmek, saçların hücre yapısını kuvvetlendirecek ve ayrıca cilde sürülmesi durumunda da ışıltı sağlayacaktır. Günde beş yemek kaşığı tahin sayesinde vücutta biriken toksin ve bakterilerin, idrar ya da dışkı yolu ile atılmasını sağlayacaktır. Hafızayı da kuvvetlendirmeye yarayan tahin, anemi hastalığını da önlemektedir.

Tahinin Zararı Var Mıdır?

Tahin içeriğindeki şeker oranının yüksek olması sebebiyle şeker hastaları tarafından çok fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Ayrıca şeker hastalığı bulunmayan kişilerinde çok fazla tahin tüketmesi ise yine fazla şekere bağlı olarak çeşitli rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Özellikle de hamileler tarafından kontrollü olarak tüketilmesi gereken tahin, fazla tüketilmesi durumunda bebeğe kalıcı zararlar verebilmektedir. Ayrıca hamilelerde tahinin fazla tüketilmesi uyku bozukluğuna ve kasların kasılmasına sebebiyet verebilir. Her yiyecekte olduğu gibi tahinin vücuda sağlayacağı faydalardan yararlanmak adına yeteri miktarda, aşırıya kaçmadan ve kontrollü olarak tüketmekte fayda vardır.

 

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.