Multi

Şizofrenide Yaşanan Sıkıntılar Nelerdir?

Şizofrenide Yaşanan Sıkıntılar Nelerdir?

Şizofreni alevli bir hal alma ya da yatışıp sakinleşme dönemleri arasında kendini gösteren bir psikiyatri hastalığıdır. Şizofreni çevresel ve psikolojik etkenlerin rolü ile birlikte ortaya çıkar. Psikoz olan kişide algıda bozukluklar, kendi düşüncelerinde güçlükler, madde kullanımı gibi haller görülür. Şizofrenin ateşli olduğu hallerde algılamaya dair bozukluklar da hızlanır. Kişi devamlı izlendiğini zanneder, herkesin kendisini konuştuğunu düşünür, korku ya da öfke duyma problemleri yaşanır, kavgacı olur. Bazen halüsinasyonlar görür. Bu gördüklerine yüksek sesle cevap verme durumuna geçerse kendi kendine konuşma haline dönüşür. Alevli durum sakinleşme moduna geçtiğinda hastada yine sorunlar baş gösterir. Kendisinde isteksizlik, hayatla mücadelede sıkıntılar duyma halleri başlar. Konuşma ve iletişimde sorunlar oluşur. Bununla birlikte gerek okul hayatı, gerek iş hayatı gerekse özel hayatı bu durumdan etkilenmeye başlar.

Şizofreni Hangi Yaşlarda Başlar?

Şizofreni genelde genç yaşlarda başlar. 18 yaşından itibaren 45 yaşlarına kadar bu bir yaş aralığıdır. Belirtiler bazen aylar sonra bile ortaya çıkabilir. Hastada var olan isteksizlik durumu artık öylesine göze çarpar hale gelir ki, durgunluk halleri, çevreyle olan iletişimin kesilmesi gibi haller işin çabasıdır.
Genç yaş şizofreniye yakalanmak için etkilidir. Özellikle ergenlik çağı yaşanılan karmaşa ile birlikte bu hastalığa ışık yakar. Eğer ailede varsa belirtiler dikkate alınmalıdır. Özellikle içedönük haller ebeveynler tarafından incelemeye tutulmalıdır.

Şizofrenide Yaşanan Sıkıntılar Nelerdir

Şizofreni Tanısı Nasıl Konulur?

Şizofreni tanısı öncelikli olarak bir muayeneden geçirilerek başlar. Sonra aile fertleri ile irtibata geçilir, psikolojik anlamda testler uygulanır. Bütün bunların sonunda tanının tam olarak verilebilmesi için birkaç aylık izleme döneminden geçirilir. Şizofreni çok nadir görülen hastalıklardan değildir. Orana vurulacak olursa her 100 kişiden birinde görülme olasılığı vardır.

 

Şizofreni Hastalarında Görülen Durumlar

Hastalık zihinsel açıdan yetenekleri de etkilediğinden zekâlarında da düşme sağlar. Şizofreni hastaları tembeldir, hiçbir şey yapmak istemez. Belki başarılı bir öğrenci olabilir ancak iş yapmaya gelince üşengeçtir. Şizofreni hastaları sadece kendine zarar verir. Çevresinde olup biten her şeyi kendisine yorumlar. Hastalık seyrinde olan kişide konuşma ve davranışlar tuhaf olabilir. Düzenli tedaviye ihtiyaç olan bir hastalıktır. Şizofrenler çevreden devamlı saldırılar alma durumları yaşandığından tedavi altında kalmaları madde kullanımına kaymamaları açısından önemlidir.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.