Multi

Siyatik Nedir, Neden Olur, Kimlerde Görülür?

Siyatik; bir sinir hastalığıdır. Siyatik; vücut içerisinde bulunan en büyük sinirlidir. Hastalığı yaşayan kişilerde yoğun bir şekilde ağrı gözlemlenir. Siyatik siniri; bel kemiğinin alt kısmından itibaren başlamakta ve bacakların arka kısımlarında bulunmaktadır. Siyatik siniri ile ilgili sıkıntı yaşayan kişiler bu bölgelerde yoğun şekilde ağrı hissetmektedir. Ağrının seyri kişilerde yavaş bir şekilde görülür ve zaman içerisinde artar. Kişinin omurgasında bir problem varsa; bu durum siyatiğin tetikleyicisi olabilir.

 • Genel olarak kıkırdak dokusundan kaynaklı bir problem
 • Disklerde yaşanan kaymalar
 • Diskin yerinden çıkması
 • Kişilerin diz kısmında oluşan iltihaplar siyatik ağrısının hissedilmesine neden olur.

İki tarafta da aynı sinir bulunsa da kişiler; sadece bir bölümde bu ağrıyı hissederler. Kişilerin 20’li ve 50’li yaşlar arasında bu ağrıyı yoğun olarak hissettikleri; ağır iş yapmaları halinde ya da egzersizden uzak kalmaları halinde gözlemlendiği kanısına varılmıştır. Ağrı ilerledikçe kişilerde bacak hissizleşmesi de yaşanabilir. Hastalığın tedavisi mümkündür;

 • Kişilerin düzenli olarak egzersiz yapması
 • Bunun yanı sıra fizik tedavi yardım alması
 • D1 ile B2 vitamininin tüketiminin artırılması ya da tedarik edilmesi
 • Ağrıları geçiştirmek için kas gevşeticilerden yardım alınması en fazla bilinen müdahale şekilleri arasında yer almaktadır.

Siyatik neden olur?

Siyatik vücutta bulunan bu sinirin herhangi bir şekilde etkilenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Siyatik yaşayan kişilerde genel olarak çok ağır bir şekilde spor yapıldığı ya da kişilerin egzersizden çok uzak kaldığı gözlemlenmiştir. Siyatiği tetikleyen aynı zamanda yan hastalıklarda mevcuttur. Kişinin omurgası ile ilgili bir problemi varsa; herhangi bir disk ile ilgili yaşanan problem, siyatik sinirine baskı yapıyorsa bu durumda ağrılar tetiklenir. Siyatik siniri ayakların arka kısmında da var olan bir sinir olduğu için kişilerin diz kapağında yaşanan iltihaplanma soruları; siyatik ağrılarının başlamasına neden olabilmektedir. Genel olarak bu şekilde başlayan ağrılar; hastalığın tedavisi ile birlikte ortadan kalkmaktadır. Eğer bir hastalığa bağlı olarak siyatik ağrısı çekiyorsanız; bu durumda öncelikle siyatik ağrısına neden olan hastalığın ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Siyatik belirtileri nelerdir?

Siyatik hastalığının oldukça belirgin bulguları vardır. Özellikle hastalığı yaşayan kişilerde kalça bölgesinden, topuğa kadar olan şiddetli ağrılar görülür.

 • Kişi hareket ettikçe ağrıları artar
 • Bütün bacaklarda halsizlik meydana gelir
 • İleri derecede siyatik hastası olan kişiler hareket edemeyebilirler
 • Parmaklarda karıncalanma hissi ortaya çıkar ya da batmalar meydana gelir
 • Bazı kişilerde siyatik idrar kaçırmaya da neden olabilmektedir; bu durumda kişinin bağırsaklarında kontrol kaybı yaşanıyor demektir, oldukça ciddi bir belirti olan bu durum karşısında kişinin hızlı bir müdahaleye gereksinimi duyduğu bilinmelidir.

Siyatik kimlerde görülür?

Siyatik; belli kişilerde daha fazla gözlemlenmektedir.

 • 20 ile 50 yaş arası kişilerde
 • Ağır iş yapan kişilerde
 • Spordan uzak yaşayan kişilerde ya da ağır sporlar ile uğraşan kişiler de siyatik olma olasılığı çok daha fazladır.

Bunların yanı sıra kiloya bağlı olarak ve diyabet nedeniyle de siyatik görülmektedir.

Siyatiğin bitkisel tedavisi

Siyatik mutlaka bir doktor tarafından tedavi edilmesi gereken ve kişilerin doktor tarafından verilen tavsiyeleri uyması gereken bir hastalıktır. Öncelikle siyatik olduğunuzu düşünüyorsanız bir doktordan randevu almanız ve gerekli tahlilleri yaptırmanız üzerine, tanı konulması ile birlikte tedavi sürecinin bitkisel tedaviler ile desteklememiz gerekmektedir.

 • 4 adet büyük boy patates pişirilir, ardından pişen patatesleri haline getirilir. Pürenin bir bez üzerinde geniş bir şekilde yayılması gereklidir. Ardından herhangi bir kumaş yardımıyla ya da 1 bant kullanarak pürenin yayıldığı bez; kişinin beline yapıştırılır. Patateslerin çok sıcak olmaması ile birlikte tamamen soğumuş halde olmaması da etkisini göstermesi adına önemlidir. Kişi patatesler soğuyana kadar bezi sırtında tutmalıdır. Bu işlem kişinin ağrısına göre her gün ya da bir gün içinde birden fazla olacak şekilde uygulanabilir.
 • Soğan ortadan ikiye bölün; ağrının olduğu bölgeye soğanın iç bölgesi gelecek şekilde masaj yapmaya başlayın. Masajını dairesel hareketler ile yapılması bu aşamada önemlidir. 10 dakikalık bir masaj sonucunda kişi kendini iyi hissetmeye başlayacaktır. Kişinin ağrısına göre masaj 3 saatte bir tekrar edilebilir.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.