Multi

Sık Görülen Guatr Belirtileri

Sık Görülen Guatr Belirtileri

Ülkemizde guatr hastalığı olan kişilerin sayısı oldukça yüksektir. En büyük sebebi iyot eksikliğidir. Guatr iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Bazıları tamamen zararsız iken bazıları da zehirli olabilirler. Dış guatr dışa şişlik olarak vururken iç guatr dışarıdan kendisini belli etmez. Tehlikeli olan guatr türü de iç guatr çeşididir. Zehirli olanlarda mutlaka ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Guatr Hastalığı Tam Olarak Nedir?

Tiroid bezinin anormal bir şekilde gelişip büyümesine guatr denir. Tiroid boğazda yer alan, kelebek şeklinde olup gırtlağın altında bulunan, hormonları düzenleyen bir organdır. İyot eksikliğinden ortaya çıkan guatra karşı iyot bakımından zengin tuzlar kullanılmalıdır. Fakat iyot fazlalığı da tiroid bezlerin şişmesine neden olur. Tiroid bezleri triiodothyronine ve thyroxine adı verilen 2 adet hormon üretir. Bu hormonlar vücudun yağ ve karbonhidratları düzenlemek, kalp atış hızını ayarlamak, vücut sıcaklığını ayarlamak ve proteini düzenlemek için salgılanır. Büyüyen tiroid bezi guatra neden olarak bu düzenlemeleri yerine getiremeyerek sorunlara yol açar. Guatr hastalığı nadiren kanserden kaynaklanır ve troid kanseri tanısı konulur. Ülkemizde sık görülen basit guatırlar tiroid işlevine zarar vermeyen, iltihaplanma içermeyen ve genellikle nedeni belli olamayan guatırlardır. Tehlikeli olan zehirli guatr ise iç guatr olarak bilinen içeriğinde iltihap ve su barındıran guatr türüdür. Zehirli olmayan guatr ise kendisini dışarıya şişlik olarak vurabilen tiroidin yavaş çalışmasına neden olan guatr türüdür.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

İyot aslında tuz değildir. İyot bitkisel gıdalarda bulunan bir besindir. İyot bakımından yüksek topraklarda yetişen bitkisel gıdaları, deniz ürünlerinin ve inek sütünün çok tüketildiği yerlerde guatr hastalığı görülmez. Genetik faktörler, iyot eksikliği, A vitamini, tiroid kanseri, radyasyon, hormonal dengesizlikler ve yer fıstığı, ıspanak, karalâhana gibi besinlerin çok tüketilmesi guatra neden olabilir. Belirtileri ise şunlardır:

  • Kilo alma
  • Nefes alıp vermede zorluk
  • Ses kısıklığı öksürük
  • Büyük vakalarda solunum güçlüğü
  • Boğazda şişlik, yutma sorunu
  • Boyunda ağrı, çabuk yorulma ve halsizlik
  • Horlama, iştahsızlık, ciltte kuruluk hissi,

Bunların yanında saç dökülmesi, adet düzensizliği, Kalp sorunları, gerginlik sinirlilik ve depresyon gibi sinirsel bozukluklar neden olarak sayılabilir.

 

Guatrın Tedavisi Nasıldır?

Bu belirtilerin baş göstermesi durumunda doktora başvurulur. Doktor el ile boğazı muayene ettikten sonra hormonları ölçmek için kan testi ve antikor testini yaparlar. Guatrın semptomlara göre değişen tedavi yöntemleri vardır. Tiroid fonksiyonu normalse ve guatrı küçükse genellikle tedavi önerilmez. Aşırı aktif olarak çalışan tiroid bezlerin karşı hormon düzeylerinin yavaş çalışması için thionomid ve anti-tiroid ilaçları verilir. Aşırı hormon üretimini durdurmak için de radyoaktif iyot tedavisi uygulanır. Şişlik, solunum ve yutma güçlüğünü gibi ciddi durumları azaltmak amacıyla şişliğin boyutunu azaltmak için cerrahi işlemler yapılır. Tiroid bezinin bir bölümünü ya da tamamını çıkarmak için de genel anestezi adı altında ameliyat yapılır. Süresi ise tiroid bezinin durumuna göre değişir.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.