Multi

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı vücudun bazı yerlerinde kuru beyaz kepekler ortaya çıkmasına denir. Her yaş grubunda oluşabilecek bu hastalık kimi kişiler de hızlı bir şekilde geçerken kimi kişiler de ise hayatları boyu devam etmektedir. Bu hastalığın tamamı ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Belirli zamanlar da vücutta ortaya çıkan bu hastalık belirli zamanlar da ise yok olmaktadır. Kötü görüntünün yanı sıra kaşıntı ve yanma gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu hastalığa sahip kişilerde kaşıntı ve yanma hissinin dayanılmaz bir hâl aldığı gözlenmektedir.

Sedef Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Bu hastalık kişiden kişiye bulaşmamaktadır. Fakat sedef hastalığı sonucu oluşan kepeklenmelere sağlıklı bireylerin çıplak elle temas etmemeleri tavsiye edilmektedir. Bunun başlıca sebebi ise bu kepeklerde biriken mikropların farklı hastalıklara sebeple olabilme riskidir. Bu riskle karşılaşmamak için bu noktalara çıplak elle müdahale edilmemelidir.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı Neden Oluşur?

Hastalık vücutta oluşan hücrelerin hızlı ve fazla sayıda oluşması sonucu ortaya çıkmaktadır. Fazla sayıdaki hücreler birikerek derinin üstünde yeni bir alan oluşturmakta bu alanlara sedef adı verilmektedir. Sedef hastalığına sahip bireylerde bu kepeklenmeler sürekli olmamaktadır. Bazı zamanlarda ortaya çıkan bu tomurcuklar çeşitli merhemler ve ilaçlarla bir nebze olsun yok edilmeye çalışılmaktadır. Bazı tıp kurumları tarafından alkol tüketimi ve sigara kullanımının sedef hastalığını tetiklediği ve aşırı stresinde sedef hastalığında etkili olduğu iddia edilmektedir. Genetik olarak da sürdürülebilen bu hastalığın ailede bir bireyde olması diğer bireylerde de olma ihtimalini yükseltmektedir. Sedef hastalığını taşıyıp da daha tomurcuklanma yaşamayan kişiler de mevcuttur. Doktor muayenesinde herhangi bir doku örneği ile sedef tanısı konabilmektedir.

Sedef Hastalığının Çeşitleri

Birçok hastalıkta olduğu gibi sedef hastalığının da birçok çeşidi bulunmaktadır. Plak tipi psoriasis bu türlerin içinde en yaygın olanıdır. Birçok sedef hastasında bu tür görülmektedir. İnvers psoriasis bir diğer sedef çeşididir. Bu çeşit seferler genellikle vücudun kapalı ve kıvrımlı bölgeleri olan koltuk altı gibi yerlerde oluşmaktadır. Tırnak psoriasis ise insan tırnaklarında meydana gelen bir sedef çeşididir. Bazı insanlar da oluşsa da ağrı oluşturmadığı için pek dikkat edilmeyen bir türdür. Eritrodermik psoriasis ise en az rastlanan sedef çeşididir. Şu ana kadar sedef hastalığına kalıcı bir çözüm bulunamamıştır. Bunun yanında doğal otlarla bu sorunun çözümü araştırılsa da bilinçsizce doğal bitki kullanımı kalp gibi önemli organlara zarar verebilmektedir.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.