Multi

Saçkıran, Çeşitleri ve Tedavisi

Saçkıran stres ya da mantar kaynaklı bir hastalıktır. Saçkıran yaşayan kişilerin saçının ya da tüy çıkan alanlarının büyük bir kısmında ya da belli bir bölümünde kıl kaybı yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bu durum erkeklerde sakallarda da gözlemlenebilmektedir. Hastalığı yaşayan bölgenin yuvarlak bir biçimde açılmaya başladığı gözlemlenir.

Strese bağlı saçkıran hastalığının; bağışıklık sisteminden kaynaklı bir durum olduğu bilinmektedir. Kişinin bağışıklık sistemi henüz nasıl olduğu tespit edilememiş bir şekilde kendi hücrelerine karşı yabancılaşır. Kendi hücrelerine karşı yabancılaşan vücut bu hücreler ile savaş başlatır ve sonucunda saçkıran gibi bir durum ortaya çıkar. Hastalık bulaşıcı bir nitelik taşımaz, genel olarak kişilerde aşırı stres ve üzüntü ile birlikte baş gösterir. Ancak herhangi bir üzüntü yaşamayan kişilerde de zaman zaman görüldüğü ortaya konulmuştur.

Hastalık sonucunda bütün saçların dökülmesi nadiren görülen bir durum olmakla birlikte mümkün olabilmektedir. Bazı kişilerde ise bu hastalık bütün vücut tüylerinin dahi dökülmesine neden olabilmektedir. Ancak bu hastalığı yaşayan yüzde birlik bir kısımda gözlemlenmiştir. Hastalık sadece kişinin tüylerinin dökülmesi ile seyreder. Bunun dışında vücuda herhangi bir etkisi yoktur ancak kişi psikolojik olarak bu durumdan fazlasıyla etkilenebilir.

Saçkıran çeşitleri nelerdir?

Saçkıran iki tipte görülen bir hastalıktır. Bazı kişilerde mantar kaynaklı olarak bazı kişilerde ise sindirim sisteminden kaynaklı olarak ortaya çıkarlar. Mantar kaynaklı olanların bulaşması mümkün olduğu bilinmektedir.

Bağışıklık sistemi kaynaklı olan saçkıran ise bulaşma ihtimali olmayan ve tedavisi de çoğu zaman mümkün olmayan bir hastalıktır.

Mantardan kaynaklı olarak yaşanan saçkıran da iki tip olarak görülür. Bunlar;

  • Erkek tip
  • Dişi tip olarak ikiye ayrılır .

Dişi tip saçkıran oldukça tehlikelidir. Erkek tipi saç kıran yavaş yayılmakta olan bir saçkıran türüdür. Tedavi edilmesi mümkündür. Vücuttaki mantar temizlendikten sonra tekrar etmediği gözlemlenir.

Dişi saçkıranda saç kaybı gibi sorunların yanı sıra aynı zamanda vücutta kalıcı izlerin olması da mümkündür. Bu dişi mantarın getirdiği bir sonuç olarak ele alınabilir. Belirli bölgelerde saç dökülmesi, renk değişimi gözlemliyorsanız mutlaka bir cildiye uzmanından yardım almanız gereklidir.

Strese bağlı olarak saç dökülmesi yaşıyorsanız bu konunun tedavi edilmemesi mümkün olmayabilir. Ancak mantara bağlı olan bu iki tipten birini yaşıyorsanız kısa sürede teşhis edilmesi ve bir mantar tedavisi ile hastalığın geride kalması mümkündür. İlerleyen dönemlerde izlerden ve saç dökülmesi olan alanlardan kurtulmanız mümkün olmayabilir .

Saçkıran bitkisel tedavisi

Saçkıran hastalığının mantarlardan kaynaklı olanı için bir tedavi süreci mevcuttur ancak sindirim sistemine bağlı olan saçkıranda henüz net bir tedavisi bulunmamıştır. Bazı kişilerde bu hastalık belirli bir süre sonunda kendiliğinden iyileşme gösterir ancak bazı kişilerde ise tamamen dökülmeler yaşanır. Hastalık kendini tedavi etse dahi ilerleyen süreçlerde çıkan tüyler bazen beyaz bazen gri renktedir. Bazı kişilerde kortizon enjekte edilmesi yöntemi ile yeniden tüylerin çıkışı sağlanmıştır. Bu işlem sayesinde yeniden saç çıksa da kişinin yeni çıkan saçlarının yerinde kalacağının garantisi yoktur. Genel olarak kişilere kortizon içeren haplar verilse de, bazı Işın Tedavileri uygulansa da saç kaybının önüne geçilmesi mümkün olmayabilir. Kişi stres ve üzüntüden uzaklaştıkça hastalık geçebilir ya da dökülen yerlerin dökülmeye devam etmemesi sağlanabilir. Bazı durumlarda kişiler verilen ilaç ve ışın tedavilerine cevap verirken bazı durumlarda hastalık durmaksızın ilerleyebilir.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.