Multi

Romatoid Artrit Rahatsızlığıyla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Romatoid Artrit Rahatsızlığıyla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

İltihabi bir eklem hastalığı olarak bilinen romotoid artrit kronik bir rahatsızlıktır. Devamlı yaşanabilen ve şiddetini artırabilen rahatsızlıkta eklemlerde meydana gelen şişlik ve ağrı nedeni ile fonksiyonlar yitirilebilir. Daha çok kadınlarda görülen romatoid artrit erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülmektedir. Genelde 20 –50 yaş arası kişilerde görülen romatoid artrit çocuk ve ergenlerde de görülebilir. Bağışıklığı bozan bu rahatsızlık kişinin kendi dokusunu farklı bir doku gibi algılayıp savaş açmasına neden olur. İltihaplı hücrelerin toplanıp dokulara zarar vermesi sırasında zararlı maddeler salgılanıp eklemlerin ağrımasına neden olurlar.

 

Romatoid Artrit Belirtileri Nelerdir?

Eklem rahatsızlığı olan Romatoid Artrit rahatsızlığının belli belirtileri vardır. Bu belirtiler;

  • Eklemlerde sabahları ağrı
  • Eklemlerde ısı artışı ve şişme
  • Eklemde şekil bozukluğu
  • Bitkinlik ve hafif ateş
  • İştah kaybı

Belirtilerinin yanında cilt altında görülen küçük yumruları ve kansızlık da görülebiliyor. Belirtilerin tamamı önemli olduğundan uzman doktordan yardım alınması son derece önemlidir.

Hastalıkta Genlerin Rolü Var mı?  

Romatoid artrit genetik bir rahatsızlık değildir. Romatoid artrit’e ‘ya yatkınlık durumlarından kaynaklanıyorsa genlerden geçiş sağlanabilir. Yapılan araştırmalara göre romatoid artrit hastalığına neden olan HLA-DR4 enfeksiyonunun bu hastalığa neden olabileceği düşünülse de kesin bir sonuç elde edilmemiştir. Bulaşıcılığı olmayan romatoid artrit bu hastalığa yatkın kişilerin bağışıklık sistemlerinde bozukluğa neden olmaktadır. Ayrıca yetersiz hormondan kaynaklanan durumlarda ve değişikliklerde bu hastalığı tetikleyici unsurlar meydana gelebilir. Kadınlarda fazla görülen romatoid artrit durumu emzirme dönemlerinde daha fazla tetiklenebilir. Zaman zaman iyileşebilen ve yeniden tetiklenen bir rahatsızlık olarak kişinin yaşamını oldukça etkilemektedir. Hastanın ailesinde bu tür rahatsızlıklar bulunuyorsa genetik ve çevresel olarak hastalığın tetiklenmesi mümkündür.

 Romatoid Artrit Vücudun Hangi Bölgelerini Etkiler?  

Daha fazla romatoid artrit parmak ve bilek bölgelerini etkilemektedir. Kişi eklemlerini simetrik bir şekilde tutmaktadır. El ya da dizde tutulma varsa diğer tarafında da tutulduğu görülmektedir. En fazla etkilenen bölgeler;

  • El eklemleri ve bilekler
  • Başparmağı dışında tırnaklara yakın olan eklem bölgesi
  • Diz  ve kalça
  • Tükürük salgı bezi
  • Böbrekler

Hastalığın tedavisi için antiromatizmal ilaçlar kullanılabilir. Metotreksat ve antiromatizmal hastalığın seyrini değiştirebilir. Çocuklar da daha çok metotreksat daha güvenilir bir tedavi şeklidir. İleri boyutlarda doktor kararına göre cerrahi müdahale gerekebilir.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.