Multi

Rezene Çayının Faydaları

Rezene Çayının Faydaları

Rezene son zamanlarda adı sıkça duyuran bir bitkidir. Özellikle emziren annelerin bebeklerindeki gaz sancılarını gidermek için kullanır. Aynı zamanda süt yapma etkisi de vardır. Bunların dışında oldukça faydası olan rezene çayını demlemek için tohumu kullanılır.

Rezene Nasıl Bir Bitkidir?

Rezene maydanozgiller familyasına ait olup kokulu otsu bir bitkidir. Uzun ömürlü olduğu için yıl boyunca bulunabilirler. Boyu 2 metreyi bulur ve anavatanı Akdeniz, yakın Doğu’dur. Genellikle kurak ve kayalık yerlerde yetişen rezene sarıçiçek açar ve yaprakları sarı renkte saplı ve tüysüzdür. Çin, Hint, Arap ve batı bölgelerinde yıllarca güvenle kullanmışlardır. Rezene anti-bakteriyel, anti-enflamatuar, antispazmodik, antimikrobiyel özelliğe sahip olduğu için çayı gaz problemlerine ve şişkinliğe iyi gelir.

 

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık, gaz, mide ekşimesi ve sinirli bağırsak gibi sorunlara iyi gelir. Ayrıca radyasyon ve kemoterapi tedavilerinin sonrasında sindirim sistemini düzenlemesinde kullanılır.  Rezene antimikrobiyel özelliğinden dolayı ağızdaki kötü kokuya neden olan mikroplara karşı savaşır. İltihaplı dişleri yatıştırır, nefesi yeniler, ağzı tatlandırır.   Rezene çayı tokluk hissi verdiği için obezite için kullanabilecek en güzel çaydır. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmasına neden olur. Su tutumunu azalttığı için geçici kilo alımını engeller. Kolondaki kanserojen toksinleri atarak Kolon kanserine yakalanma oranını azaltır. Âdeti düzenler ve adet dönemindeki karın ağrılarını önler.

Ruhsal Rahatlama Açısından Önemli Bitki

Depresyona iyi gelir. Rezene çayı tüketen insanlarda ruhsal rahatlama görülür.  Hipertansiyona iyi gelir. Yüksek tansiyonu düşürme özelliği vardır.  Rezene çayı anne sütünü artırdığını bilinir fakat bu konu hakkında bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Rezene mantar ve bakteri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir. Toplumumuzda ağlayan bebeklere rezene çayı içirmek yaygın bir durumdur. Çünkü rezenenin sakinleştirici bir özelliği vardır. 2003 yılında yapılan araştırmalara göre rezene çayının bebeklerde kolik ağlamaları azalttığı anlaşılmıştır. Ancak bebeklere vermeden önce mutlaka doktora danışılması gerekir. Rezene grip, kronik öksürme, bronşit gibi hastalıklara iyi gelir. Kalsiyum, potasyum ve diğer minerallere sahip olduğu İçin ateş düşürme, vücut direncini artırma özelliği vardır. Mide sıkıntılarına, diş ağrılarına iyi gelir. Ses kısıklığına, kansızlığa, kolesterole, gözlere, yaralara, gut hastalığına, saç dökülmesine, boğaz ağrısına ve astıma iyi gelir. Balgam atılmasına yardımcı olur.

Rezene Çayının Hazırlanışı

Rezenenin yaprakları ve tohumu ezilerek baharat olarak da kullanılabilir. Balık, tavuk, salata hatta tatlılara kadar kullanılan bir baharat olur. Çayı hazırlanırken de rezene tohumu taneleri kullanılır. Taneleri ince, uzun ve sarı renktedir. Bir kabın içine 1 su bardağı suyu kaynatın ve 2 çay kaşığı rezene tohumu ilave edin. 3-5 dakika kaynayan rezene çayını demesi için 5 dakika bekletin ve için.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.