Multi

Obezite Hakkında Bilmedikleriniz

Obezite Hakkında Bilmedikleriniz

Obezite kişinin normal sınırlar dışındaki kilo artışın aşırı fazla olmasına denmektedir. Şişmanlık olarak bilinen bu sorun kişinin vücuduna aldığı besinleri sağlıklı bir şekilde vücuttan uzak ulaştıramaması sonucu oluşmaktadır. Ciddi hareket sorunlarına yol açmakla birlikte sürekli yorgunluk, bacaklarda ağrı ve nefes alma da güçlük gibi birçok sorunu da beraberinde getiren bu hastalık tedavi edilebilen bir durumdur. Bu hastalığa yakalanan kişinin azimli ve kararlı olması fazla kıllardan kurtulmasını sağlayabilmektedir. Aksi halde kilo artışı sürekli devam edecek ve belli süreden sonra bacaklar fazla yükü taşıyamaz hale geleceklerdir. Bu sebeple dikkat edilmesi gerekmektedir. Sadece sağlık açısından değil fiziksel görünüş açısından da bu sorundan kurtulmak kişiye özgüven kazandıracaktır.

 

Obezite Tedavileri Nasıldır?

Obeziteyi yenmek adına günümüzde birçok ilaç firması çeşitli ilaçlar üretmektedir. Bu ilaçlar yararlı olmasına karşın vücutta daha kalıcı sorunlara yol açabilmektedir. Obeziteyi yenmenin en önemli yolu düzenli spor yapmaktır. Sporun yanında vücuda alınan besinlerin azaltılması da ikinci yoldur. Diyetisyen eşliğinde günlük besin programı sayesinde düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanabilirsiniz. Azimli ve karalı olmak bu aşama da önemlidir. Besin konusunda kendinizi sıkmanız ve sürekli olarak spor yapmanız sizin amacınıza daha çabuk ve daha sağlıklı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Obezite Neden Olur?

Kişiler özellikle ergenlik döneminde yemek yeme alışkanlıklarını düzenleyemezler. Bu sebeple bu dönemde düzensiz bir şekilde tüketim sağlanmaktadır. Bunun yanında teknolojinin geliştiği toplumda hareketsizlik en büyük sorun haline gelmektedir. Alınan besinlerin hareketsizlik sonucu yağa dönüşmesi ve bu yağların vücutta depolanması ile kilolar ortaya çıkmaktadır. Bu kilolar kişiye zamanla rahatsızlık vermekte hareketler kısıtlanmakta ve birçok rahatsızlık meydana getirmektedir.

 

Obezitenin Yol Açtığı Sağlık Sorunları?

Obezite insanın zamanla hareket etmesini kısıtladığı için daha hızlı kilo almasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda kişinin bacakları üst kısmı taşıyamaz hale gelecektir. Daha sonra ise tamamı ile ayağa kalkamayan bir kişi oluşacaktır. Bu sorunla karşılaşmamak için kilolar artmaya başladığı dönemde düzenli spor ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilmelidir. Kişideki yağlanma karaciğere zarar verebileceği gibi damarlarda daralma gibi büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bunun yanında nefes almada güçlük ve kalp ağrıları gibi de sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için fazla kilolara dikkat edilmelidir.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.