Multi

Muzun Ne Gibi Faydaları Vardır?

Muzun Ne Gibi Faydaları Vardır?

Hem çözünür hem de çözünmez lifle yüklü muzun birçok faydası bulunmaktadır. Çözünür lif, sindirimi yavaşlatarak, kendinizi daha çok tok hissetmenizi sağlamaktadır. Vermiş olduğu tokluk nedeniyle kahvaltılarda tercih edilmektedir. Böylece bir sonraki yemek öğünü için endişelenmek zorunda kalmazsınız. Kalbe yüksek lifli gıdalar iyi gelir. İngiltere’deki bir Üniversitede yapılan araştırma sonucunda, muz gibi zengin lif sahibi gıdaların tüketilmesi, kardiyovasküler hastalıklar ve koroner kalp hastalığı risklerini azaltmaktadırlar. Tatlı ve ekşi olan muz, tatlı yönüyle vücuda ağırlık verdiği duygusunun yanı sıra, ekşi tadı sindirim sularını uyararak, sindirimi destekler ve metobalizmanın gelişmesine yardımcı olmaktadır.

 

Muz Kabuğunun Kullanım Alanları

Muz meyvesinin içi kadar, dış kabuğunun da birçok faydası ve kullanım alanı bulunmaktadır. Muz kabuğu yüksek oranda potasyum içermektedir. Düzenli olarak muz kabuğunu dişlerinize kullandığınız takdirde, dişlerinizin beyazladığını görebilirsiniz. Böcek ısırıklarının giderilmesinde ve kaşıntıların azaltılmasında yine muz kabuğu etkili bir yöntemdir. Cildinizin parlamasını ve cildinize doğal bir peeling uygulaması yapmak istiyorsanız, muz kabuğunu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Beslemiş olduğunuz bitkilerin daha sağlıklı bir şekilde büyümesini istiyorsanız muz kabuğunu kullanabilirsiniz.

Ayakkabılarınızın Parlaması İçin Muz Kabuğunu Deneyin

Deri ayakkabılarınızın da parlak bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız, elinize bir muz kabuğu alıp yavaşça ovalayabilirsiniz. Sevdiğiniz gümüşler zamanla zarar görerek siyahlaşmaktadır. Bu siyahlıkları muz kabuğu ile kolayca yok edebilirsiniz. Yüzünüzdeki sivilcelerden kurtulmak için muz kabuğunu kullanabilirsiniz. Migren ya da baş ağrınız tuttuğu zaman bir parça muz kabuğu ile ağrılarınızı kolayca geçirebilirsiniz.

 

Muz Yemenin Zararları Nelerdir?

Her besinde olduğu gibi lifi yüksek olan muzun da fazla tüketilmesi durumunda zararları vardır. Aşırı miktarda tüketilen muz bağırsak rahatsızlıkları baş göstererek kabızlık ile sonuçlanmaktadır. Eğer ki spor ve diyet yapan bir kişi muz tüketiyorsa oldukça dikkatli olmalıdır. Muzu yedikten sonra vücudunuzda bulantı ya da ciltte kızarıklıklar oluyorsa muhtemelen muza karşı alerjiniz bulunmaktadır. Doktora giderek bu konu hakkında bilgi almak gerekmektedir. İçerisindeki yüksek miktardaki şekerden dolayı da, diyabet hastalarının uzak durması gereken bir meyvedir. Hamur işi ve cips gibi eşit kalorilere sahip olmasından dolayı bir diğer zararlı yönü ise kilo aldırıyor olmasıdır. Çok fazla muz yemek kilo yapmaktadır.

Yorum yap

Son Eklenenler

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.