Multi

Mide Bulantısına Etkili Çözümler

Mide Bulantısına Etkili Çözümler

Mide bulantısının çok farklı nedenleri olabilir. Bu nedenleri bilmek, tedavide uygun yöntemi uygulamak için, önem taşıyacaktır. Son derece rahatsız edici bir durum olan bulantılar, kişinin günlük yaşantısını önemli ölçüde etkileyecektir. Mide bulantılarının altında, çok ciddi sebepler olabilir. Özellikle, belli şikâyetler de bulantıya eşlik ediyorsa, zaman kaybetmeden hekime başvurmakta yarar görülür. İshal, hafıza problemleri, bulantı ile çıkan kan, kramplar, nefes alırken zorlanmalar, ateş gibi şikâyetlerin görülmesi ciddi semptomlardır.

Mide Bulantısının Nedenleri?

Mide bulantısının nedenini bulmak, tedavisi için atılacak adımların, başında gelecektir. Mide bulantısı, midede yer alan besinlerin, yemek borusundan geçerek, dışarı atılmasıdır. Bu sırada oluşan asit, bulantıyı yaşayan kişi için son derece rahatsız edicidir. Mide bulantısı gerçekleştiği zaman, vücutta belli durumlar meydana gelir. Özellikle, tansiyon düşecek ve kalp atışlarında yavaşlama gözlenecektir. Bulantı gerçekleşmeden önce, beynin ilgili kısmından, karın bölgesine kasılma hissi uyarısı gelecektir. Gastroenteroloji kaynaklı bulantılar olabildiği gibi, farklı kaynaklara bağlı bulantılar da gözükebilir. Kulak, burun, boğaz hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar da bulantıya sebep verebilirler. Mide bulantıları uzun sürdüğü takdirde, uzman hekime danışılması önem taşır. Çok farklı nedenlere bağlı olarak gelişecek mide bulantılarının sebepleri, ana hatları ile şöyledir:

  • Farklı araçlar ile seyir halinde iken gerçekleşen bulantılar
  • Nörolojik kaynaklı olan bulantılar
  • Vertigo kökenli bulantılar
  • Psikolojik, jinekolojik, kulak-burun-boğaz hastalıklarının konusu olan rahatsızlıklara dayalı olan bulantılar.
  • Migren ataklarına bağlı gelişen bulantılar, ilk akla gelenlerdendir. Ayrıca, beyinde oluşan tümörlerin de bulantıya sebep olduğu bilinmektedir.

Bazı mide bulantılarının altında yatan sebepler, çok daha ciddi olabilir. Tümörlerin neden olduğu ve apandisit kaynaklı sebepler, buna örnek verilebilir. Menenjit ve mide hastalıkları da bulantı oluşturabilen diğer sebepler arasındadır.

Mide Bulantısına Pratik Çözümler

Mide bulantısına çözüm her zaman kusma olamayacaktır. Gıda zehirlenmelerinde kusma etkili olurken, migren ataklarında işe yaramayacaktır.

Mide bulantısında en etkili çözümlerin başında, açık havada derin nefes almak gelecektir. Kolonya ve limon koklamak da bulantıyı baskılamak açısından, etkili bir yöntemdir. Nane ve limon ile hazırlanmış karışımlar da etkili olacaktır. Yağlı yiyeceklerden uzak durulması önem taşır.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.