Multi

Lösokit nedir? Lökosit Değerleri Kaç Olmalıdır?

Lökosit, hayati değeri bulunan beyaz kan hücrelerinin birleşimidir ve temel görevi enfeksiyonla savaşarak vücut sağlığının korunmasına yardımcı olmaktır. Lökositler, bağışıklık sisteminin önemli ve büyük bir bölümünü oluşturur ve üretimleri kemik iliğinde gerçekleşir. İdrarda lökosit yani WBC yüksekliği, bir enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin savaştığını gösterebilir. En yaygın nedenleri arasında da böbrek taşları ve idrar yolu enfeksiyonları bulunur. Lökosit dolaşım sistemi sayesinde vücudun her yerine ulaşarak başta lenf sistemiyle bağlantılı timus bezi, lenf bezleri ve dalak olmak üzere vücut dokuları içinde gerektiğinde kullanılmak üzere depo edilir. Lökosit oranlarının yükselmesine aşırı egzersiz yapmak, yoğun stres altında kalmak, sigara içmek veya hamile olmak da neden olabilir. Enfeksiyona bağlı lökosit yüksekliğinde genellikle antibiyotik kullanımı ile tedavi uygulanır. Başka nedenlere bağlı ise de hastalığa uygun tedavi yöntemi uygulanır.

Lökositin Görevi Nedir?

Lökositler vücudu mikroplara, bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı korumakta ve bunlar nedeni ile oluşabilecek enfeksiyonlarla da mücadele etmektedir. Lökosit, bağışıklık sisteminin kalesi olarak bilinir ve temel görevlerini, farklı sorumlulukları bulunan birçok beyaz kan hücresi sayesinde gerçekleştirir.

Lökosit Türleri

Lökositte bulunan farklı görevleri olan beyaz kan hücrelerinin 5 ana türü şu şekildedir:

 • Lenfositler: Hayati öneme sahiptir. Temel görevi, vücudun virüslere, bakterilere ve diğer tehdit unsurlarına karşı kendini savunmasını sağlayacak olan antikorları üretmektir.
 • Bazofiller: Başlıca görevi, yaraların onarılması ve bağışıklık sisteminin gözetilerek hastalıkların erken teşhisini sağlamaktır.
 • Nötrofiller: Lökositlerin %50-80’ini oluşturmaktadır. Bağışıklık sisteminde kilit noktadır ve mantar ve bakterileri yok edecek güce sahiptir.
 • Eozinofiller: Vücudun, alerjik reaksiyonların ve parazitlerin neden olduğu iltihaplara karşı korunmasını sağlamak temel görevidir.
 • Monositler: Yetişkin bir bireyde beyaz kan hücresinin %1-10’unu oluşturur ve vücuda giriş yapan bakteri ve mikroplara saldırarak yok etmekten sorumludur.

Lökosit Değerleri

Lökosit normal- standart değer aralığı şu şekildedir:

 1. Yeni doğan bebeklerde; 9000-30.000 mcl
 2. 2 yaş altındaki çocuklarda; 6200-17.000 mcl
 3. 2 yaş üstünde bulunan çocuklar ve yetişkinlerde; 4400-11000 mcl

Bu standart değer aralıkları, her laboratuvarda farklı ölçüm tekniklerinden yararlanıldığı için değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca değişikliğe; genetik miras, cinsiyet ve yaş da etki eder. Çok fazla veya az miktarda bulunan beyaz kan hücreleri genel olarak vücutta bir sorun olduğunu ifade eder.

Lökosit Yüksekliği

Normal şartlarda idrardaki lökosit seviyesi düşüktür. Fakat lökosit seviyesinin yükselmesi bir enfeksiyona veya başka tıbbi sorunların var olduğuna işaret eder. En yaygın lökosit yüksekliği nedenleri;

 1. İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE): Genellikle yüksek lökosit seviyesi idrar yolunun herhangi bir noktasında enfeksiyon olduğuna işaret eder.
 2. Böbrek Enfeksiyonları: İdrar yolunda başlayan bu enfeksiyonlar zamanla böbreklere yayılım gösterir.
 3. Böbrek taşları: Vücuttan atılması için uğraşılan taşlar idrar yolunu tıkayabilir ve bakteri birikimine neden olabilir. Bu yüzden de idrarda lökosit sayısı yükselir.
 4. Uzun süre idrarı tutmak: Uzun süre tutulan idrarda bakteriyel enfeksiyonlar gelişebilir. Bu da lökosit sayısını arttırır.
 5. İdrar yolu tıkanıklıkları: Böbrek taşından, bir travmadan, tümörden veya yabancı maddeden kaynaklı idrar yolu tıkanabilir. Bu durum idrarda kan bulunmasına ve yüksek oranda lökosit bulunmasına yol açabilir.

Lökosit Yüksekliği Belirtileri

 • Solunum problemleri
 • İnme
 • Kilo kaybı, gece terlemeleri ve kolay morarma
 • Ağız, bağırsak ve mide mukozasında kanama
 • Enfeksiyonlu bölgede ağrı ve ateş
 • Lösemiye veya diğer kanser çeşitlerine bağlı ateş
 • Kaşıntılı deri döküntüleri ve kurdeşen
 • Görme problemleri
 • Hırıntılı solunum ve akciğerdeki alerjiden kaynaklı solunum problemleri

Lökosit Yüksekliği Tedavisi

Lökosit tedavisi, hastalığın türüne ve vücuttaki bölgesine göre belirlenir;

 1. Alerjik reaksiyonlar için inhalerler ve antihistaminler
 2. Enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi
 3. İlaç reaksiyonlarında mümkün ise ilaç değişikliği
 4. Lösemi için radyoterapi, kemoterapi ve bazen kök hücre nakli
 5. Kaygı- stres nedeni tedavisi
 6. Acil tıbbi durumlarda kanın kalınlığının azaltılması

Yorum yap

Son Eklenenler

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.