Multi

Koah Hastalığı Nedir

Koah Hastalığı Nedir?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı en az iki yıl boyunca gelişen ve üç ay kesintisiz olarak devam eden balgamlı öksürük hastalığı olarak tanımlanır. Nefes borusunda yer alan kılcalların zaman içerisinde iltihaplanması ile hava yolu daralır ve nefes almada güçlük yaşanır. Kısa sürede ilerleyebilen bir hastalık türü olsa da erken dönemde müdahale edilirse kesin olarak tedavi edilmesi mümkündür. Dünya sağlık örgütünün yaptığı çalışmalara göre dünya genelinde en sık ölüm nedeni olan dördüncü hastalıktır. Ailesinde koah hastalığı olan kişiler, sigara ve diğer tütün ürünlerini kullananlar, dengesiz ve düzensiz beslenenler, uzun süre zehirli gazlara maruz kalan insanlarda daha sık görülür. Öksürük şikâyeti genellikle sabah saatlerinde nöbet halinde gelir.

 

Koah Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Koah hastalığı genel olarak erken dönemde fark edilmeyen ve bronşit ile karıştırılan bir rahatsızlıktır. Hastalığın belirtileri diğer akciğer hastalıkları ile karıştırılabilir. Belirtileri sıralayacak olursak;

  • Hareket edildiği süre içerisinde nefes darlığının yaşanması
  • Kesintisiz olarak üç ay süren balgamlı öksürük
  • Sürekli yorgunluk hali
  • Aşırı halsizlik ve iştahsızlık
  • Gece terlemeleri
  • Aniden ve aşırı kilo kaybıdır.

Bu belirtiler kronik obstrüktif akciğer hastalığının erken dönemde görülen belirtileridir. Ailenizden ve çevrenizden birileri bu şikâyetlerden yakınıyorsa vakit kaybetmeden uzman bir doktora gitmesini tavsiye edebilirsiniz. Koah hastalığı müdahale edilmediği sürece ölümle sonuçlanan çok tehlikeli bir hastalıktır.

 

Koah Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Koah hastalığı erken dönemde fark edilirse ilaç kullanılarak kısa sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisinde genellikle, oksijen uygulaması, inhalasyon yolu ile verilen kortikosteroidler, boğaz spreyleri, nefes açıcı ilaçlar ve antibiyotikler kullanılır. İnhalasyon yolu ile alınan ilaçlar direk akciğerlere etki ettiği için tedaviden kısa süre sonuç alınmasını sağlar. Antibiyotik tedavisi sekresyon oluşumu çok fazla ise başlanır. Hastanın akciğerlerinde biriken sekresyon temizlenmediği sürece öksürüğünün kesilmesi mümkün değildir. Bu aşamada mutlaka antibiyotik tedavisi önerilir. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar hekim öneri olmadan asla kullanılmamalıdır. İlaçları doktorunuzun önerdiği yoldan ve önerdiği dozda almanız sağlığınız için en doğrusudur. İlaç tedavisi bittikten sonra tekrar doktor kontrolü gereklidir.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.