Multi

Kışın Vazgeçilmez İçeceği Olan Ihlamurun Faydaları

Kışın Vazgeçilmez İçeceği Olan Ihlamurun Faydaları

Kış aylarında insanların grip veya nezle olduklarında en çok sıcak olarak içtikleri çaylardan biri de ıhlamurdur. Ihlamur grip ve nezle hastalığının yatıştırdığı ve rahatlattığı için herkesin evinde mutlaka bulundurması gereken bir çaydır. Ihlamur, idrar söktürücü, spazm çözücü, hazmettirici, rahatlatıcı, hafif uyuşturucu, terletici ve kanın hızını artırıcı özelliklere sahiptir. Doğal bir ilaç olan ıhlamur güçlü antioksidan özelliğe sahip olduğu için grip ve nezle halinde en çok tüketilen çaydır. Ihlamur çayının vitamin ve minerallerini koruyarak demlemek için ıhlamuru kaynatmamalı kaynayan suyun içine atıp demlenmelidir.

Ihlamurun Grip Ve Nezleye Faydası

Kış aylarında en çok yakalanılan hastalıklardan olan grip ve nezleye ıhlamurun çok büyük faydası vardır. Güçlü bir antioksidan olan ıhlamurun gücünü daha çok artırmak için bal ile karıştırılıp içilmesi tavsiye edilir. Ihlamurun terletme özelliği olduğu için hastayken terle beraber virüs ve mikropları da atar.

Ihlamurun Astım Ve Öksürük İçin Faydaları

Ihlamurun yatıştırıcı özelliği olduğu için öksürük ve boğaz ağrısına çok faydalıdır. Ihlamur solunum yollarına tahrişi iyileştirerek balgam söktürerek hastanın rahatlamasını sağlar. Ihlamur ateş düşürücü etkisi olduğu içinde hastanın terlemesini sağlayarak ve daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Nefes açıcı olan ıhlamur bronşit hastaların göğsünün yumuşamasına yardımcı olur. Astım ve kronik alerjik astım hastası olanlar için ıhlamur çayı her zaman önerilir. Ihlamur solunum yollarındaki iltihaplanmayı da azaltır. Ihlamur kan basıncının düşmesini sağladığı için damarlardaki iltihaplanmayı da önler. Kemik iltihabı problemi olanlar için ıhlamur çok faydalıdır. Ayrıca ıhlamur kas ve baş ağrılarına iyi geldiği için grip ve nezle hastalığını hafif atlatmanıza yardımcı olur. Sakinleştirici özelliği olduğu için rahat uyumanızı sağlar.

Cilt Güzelliği İçin Ihlamur

Antioksidan bakımından zengin olan ıhlamur cildin yenilenmesine ve ölü derilerin atılmasını sağlar. Ayrıca ıhlamur cildin yaşlanmasını önler ve yavaşlatır. Cilde canlılık, parlaklık ve güzel görünmesini sağlayan ıhlamur bazı cilt problemlerinde tedavi amaçlı kullanılır. Kaynatılan ıhlamur yaprakları cilde sürüldüğünde cilt lekelerine ve güneş lekelerinin geçmesini sağlar.

 

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.