Multi

Kıl dönmesi belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır?

Kıl dönmesi; hastaya fazlasıyla rahatsızlık veren ve kişinin gün içerisindeki temposunu düşüren bir hastalıktır. Kıl dönmesi; kişinin makat bölgesinde gelişen ve bu bölgeye dökülen kılların deri altına inmesi sonucu oluşan bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak hastalık erkeklerde daha fazla görülmektedir. Kıl dönmesi sorunu yaşayan kadınlar oldukça azdır. Birçok kişi kıl dönmesinin sadece erkeklerde meydana gelen bir hastalık olduğunu düşünse de hastalığın; kadınlarda görülme oranının düşük olmasına rağmen, kadınların da kıl dönmesi sorunları ile karşılaşması son derece mümkündür.

Hastalık incelendiğinde kıl dönmesi sorunu daha çok 15 ile 35 Yaş arası erkek bireylerde görülmektedir. Kıl dönmesi olayı batık kıl olarak da ifade edilebilir ancak batık ile karıştırılmaması gereken bir rahatsızlıktır. Kişinin birçok nedenden kaynaklı olarak kıl dönmesi yaşaması mümkündür.

Kıl dönmesi neden olur?

Uzman çevreler tarafından araştırmalar yapılmış ve sonucunda kıl dönmesi yaşayan kişilerin saç dökülmesi yaşadığı ortaya konmuştur.

 • Dökülen saçlar kuyruk sokumu bölgesinde düşer
 • Makat bölgesinde deri altına yerleşir

Deri altına yerleşen saç ya da farklı bir tüy ancak bir ameliyat yardım ile çıkarılabilir; bazı durumlarda kılın burada büyümeye devam ettiği görülmektedir. Bu tarz hastalıklarda kişinin günlük hayatı çok daha etkili bir şekilde sekteye uğramaktadır.

Hastalık;

 • Hareketsizlik,
 • Kilo,
 • Bazı meslek grupları,
 • Genetik yatkınlık edeniyle görülebilir.

Kıl dönmesi hangi bölgelerde görülür?

Şu ana kadar görülen vakaları bakıldığı zaman kıl dönmesi yaşayan kişilerin en çok kuyruk sokumu bölgesinde rahatsızlık çektiği ortaya konmuştur. Ancak sadece kuyruk sokumunda kıl dönmesi yaşanır demek mümkün değildir. Vakalara bakıldığında; kişilerin göbek bölgesinde, koltuk altı bölgesinde, parmak aralarında kıl dönmeleri görülmektedir. Kıl dönmesinin belirtileri son derece net bir şekilde hastalığı işaret eder. Birçok cinsel bölge hastalığı gibi kıl dönmesi de makat bölgesinde olduğu için kişiler hastalığı fark etseler dahi muayene olmak istemezler ve oldukça çekinirler. Kişinin Hastalığın ilk aşamasında doktora muayene olmaması sonucunda kıl dönmesi rahatsızlığı ilerler ve ilerlemesiyle birlikte cerrahi bir operasyon gerçekleştirilmesi gerekir.

Kıl dönmesinin belirtileri nelerdir?

Genel olarak kıl dönmesi yaşayan kişilerin uzmanlara başvurduğunda cerrahi operasyon ihtiyacı duyduğu görülmektedir. Eğer belirtiler doğru bir şekilde takip edilirse kişiler geç olmadan tedavi edilerek hızlıca kıl dönmesinden kurtulması mümkündür. Kıl dönmesinde en belirgin özellikleri;

 • Kuyruk sokumunda şişlik. Bu bölgede oluşan şişlik çoğu zaman bir nohut kadardır. Şişlik büyüdükçe kılın bir apse oluşturduğu gözlemlenir.
 • Apse öncesinde kılın giriş yaptığı alanda bir çökme meydana gelir.
 • Apsenin içi enfeksiyon ile dolduğu gözlemlenmektedir. Bu durumda kişiler sık sık makat akıntısı yaşamaktadır.
 • Apse büyüdükçe kişinin ağırlıktan şikayetleri artmaya başlar.
 • Şiddetli ağrılar nedeniyle kişilerin gün içerisindeki hareketleri engellenir
 • Apse kaynaklı olarak kişilerin çamaşırlarında kan ve irin görülebilir

Bazı durumlarda kişiler bu ağrıları hemoroid ya da kabızlık nedenli oluşan ağrılar sanabilirler.

Kıl dönmesinin deri altına yerleştiği andan itibaren apse oluşumu başlar ve apse artık bir hal aldığında kişinin rahatsızlıkları da ciddileşmeye başlar. Apsenin büyümesi çok daha ciddi hastalıklara yol açabileceği için mutlaka bu aşamada kişinin apse tedavisi görmesi gerekmektedir.

Kıl dönmesi nasıl geçer?

Kıl dönmesi sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir operasyon ile kılın bulunduğu yerden alınmadı gereklidir. Kişiler genelde hastalığı apse ile hisseder ve doktora gittiklerinde bir ilaç tedavisi ile apsenin kurutulması sağlanır ardından kıl dönmesi operasyonu gerçekleştirilerek sorun çözülür. Operasyon son derece kolaydır. Kişinin sorunlu bölgesi tespit edilir ardından maksimum 2 cm boyutunda bir kesik açılarak kıla ulaşım sağlanır. Kıl alınırken, apse kesesinin de alınması sağlanır. Bu sayede yeniden kıl dönmesi oluşmasının önüne geçilir. Operasyon en fazla 20 dakika kadar sürmektedir. Kişiler operasyona girdiklerinde lokal olarak anestezi altına alınırlar ve operasyondan sonra 30 dakika içerisinde kendilerini toparlamaları mümkündür.

Operasyon kan içermez, kişiler operasyon bittikten sonra pansuman için yeniden hastaneye gitmek zorunda kalmaz. Herhangi bir konuda kişinin tedirgin olması gerekmeksizin, günlük yaşantısına devam etmesi mümkündür. Hastalık operasyondan sonra yeniden tekrarlamaz.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.