Multi

Kateter Nedir?

Kateter nedir sorusuna en uygun cevap, ameliyat yapılırken vücut içerisinde bulunan kan için tahliye sağlamak amacıyla kullanılan bir alettir. Kateter kısaca vücut boşluğuna takılır ve ameliyat esnasında oluşan sıvıları dışarı çıkarır. Kateter cerrahi operasyonlarda çok sık kullanılan bir alettir. Bazı durumlarda damar yolu iyi olmaz ve böyle durumlarda kanı dışarıya belli bir hız ve miktarda çıkarmak için kateter kullanılır. Kateter bir tüptür ve vücut boşluğuna, bir damara ya da bir kanala sokulabilir. Bazı durumlarda dar ve esnek tüp kullanılabileceği gibi bazı durumlarda da geniş ve esnek olmayan kateterler kullanılabilir. Kateterler cerrahi aletlerle birlikte kullanılarak dışarı atılması gereken sıvının dışarıya atılmasına yardımcı olur.

Kateter Ne İçin Takılır

Cerrahi operasyonlar sırasında aferez işleminin yapılması gerekmektedir ve aferez işlemi sırasında kanın vücuttan hızlıca alınıp işlenmesi gerekmektedir ve bu olay belli bir hızda gerçekleşmelidir. Kateter bunu uygulamak için takılır. Peki kateter nedir? Kateter kullanılırken uyulması gereken bazı koşullar vardır. Kateter giriş ve çıkış olmak üzere iki taraftan oluşmalıdır. Kanı ve sıvıları vücuttan almak ve dışarı atmak için. Amacı kanı alıp dışarı atmak olduğu için kanın tekrardan geriye dönmesini engellemeli. Kateterin çapı kanın dışarıya düzenli miktarda ve hızda çıkmasını sağlayan ve sitrat karışımını sağlayacak kadar büyük olmalıdır. Yüksek akım gerektiği zamanlarda bunu sağlamalı ve kollabe olmamalıdır. Ameliyat sırasında kişinin vücudunun içerisine gireceği için enfeksiyona karşı dirençli olmalıdır. Yine aynı sebepten dolayı bakımı iyi bir şekilde yapılmalıdır.

Akciğer Kateter

Kateter nedir sorusuna verilecek tek bir cevap vardır ancak kateterin kullanıldığı birçok yer vardır. Bunlardan birisi de akciğerlerdir. Akciğerlerde tedavi edilemeyen akciğer sıvıları için kateter kullanılır. Bu genelde akciğer ile göğüs kafesi arasında olur. Aslında katater kullanılması alternativ bir yaklaşımdır. Kateterin bir ucu akciğer boşluğunda bulunurken diğer ucu göğüs kafesi üzerine sabitlenir. Vakumlu şişeler kullanılarak sıvının boşaltılması sağlanır. Bu yöntem için kullanılan kateterin bir çok farklı yönden avantajı vardır. Kateter evde de kullanılabileceği için hastanın evde rahatsız edici ve ağrılı şikayetleri önlenmiş olur. Ağrılı geçen akciğer problemlerinde hasta hastaneye gidip kendini daha da yormak yerine evinde bu ağrısı kendi kendini hiçbir zorlanma olmadan geçirebilir. Kimyasal plörodez işlemi için de kateter birebir uygun bir alettir. Plörodez uygulanamayan bazı durumlar vardır ve tuzaklanmış akciğer problemlerinde kullanılabilir. Plörodez akciğer zarlarının kimyasal yapıştırma işlemidir. Üzerinde bulunan kaplama sayesinde pürüzsüz ve kaygan olur.

Bebeklerde Kateter

Bebeklerde kullanılan kateter nedir? Bebeklerde kullanılan kateterin amacı kan örneklenmesi ve yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde kullanılmaktadır. Bu kateterlerin kullanım süresi sınırlıdır, bundan dolayı farklı cerrahi aletler kullanılmaktadır. Çocuklarda ve bebeklerde yetişkinler gibi cerrahi operasyonlara girmektedirler ve bu cerrahi operasyon sırasında kateter kullanılımı oldukça yaygındır. Ancak yine de zorluk olarak bebeklerin damar yapılarının tam gelişmemiş olması ve küçük, dar olması sebebiyle kateter kullanımı kolay değildir. Buna rağmen kateter kullanılması bebeklerin tedavisini kolaylaştırmakta ve kan örneği alımını daha kolay hale getirmektedir. Kateter uygulandığı zaman damar yolu bulma üzerindeki güçlük aile ve bebek üzerinden kalkmış olmaktadır. Kateter kullanımı ameliyatın kalitesini arttırmakla birlikte ailenin ameliyata olan güvenini de arttırmaktadır. Bebeklerde kateter uzun süreli tedavi süreçlerinde, kemoterapi süreçlerinde, sıklıkla kan verilmesi gereken zamanlarda, damar yolu bulma ya da açmada, aferez işlemleri sırasında ve hemodiyaliz işlemleri sırasında kullanılmaktadır. Kateter kullanımı herhangi bir olumsuzluk oluşturmamaktadır.

Yorum yap

Son Eklenenler

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.