Multi

Hint Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Hint yağı tedavi amaçlı kullanılan faydalı yağlardan biridir. Hint yağı günümüzde güzellik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok faydası olduğu bilinen bu yağ; Hint yağı bitkisi adı verilen bitkiden toplanan tohumların preslenmesi sonucunda elde edilmektedir. Doymamış yağ oranı fazla olduğu bilinen yağ, özellikle Hindistan’da fazlasıyla kullanılmaktadır. Antioksidan bakımından oldukça zengin bir yağdır ve iltihap karşıtı olması nedeniyle sivilce tedavisinde de kullanılmaktadır. Kozmetik alanında oldukça değerli bir yere sahip olan bu yağ doğal yöntemler ile güzelleşmek isteyen kişiler tarafından da fazla size tercih edilmektedir.

Hint yağı faydaları nelerdir?

Antioksidanlar bakımından zengin ve aynı zamanda antiseptik özellik taşıyan Hint yağı kişinin enfeksiyonlardan arınmasında büyük bir yardımcıdır. Vücutta bulunan serbest radikaller yağ sayesinde işlevini kaybeder ve birçok hastalık üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir .

 • Kişiler üç gün bu yağı düzenli bir şekilde kullandığında kabızlık ortadan kalkar.
 • Eklem ağrıları yaşayan kişilerin kullanması halinde eklem ağrılarında, öncelikle hafifleme ardından da ortadan kaybolma gözlemlenmiştir.
 • Karaciğer üzerinde koruyucu bir etkisi vardır ve karaciğerin temizleyicisi olarak da bilinir.
 • Parkinson hastaları için gen sisteminde iyileşme yarattığı ortaya koyulmuştur. Bu nedenle parkinson hastalarına Hint yağı tedavisi önerilmektedir.
 • Bağışıklık sistemi üzerinde son derece etkilidir bu nedenle çocukların da kullanması gereken bir yağdır ancak düzenli ve belirli bir dozda kullanılması gerekmektedir.
 • Tüyler üzerinde de etkilidir, kaşlara sürmülmesi halinde kaşlarda gürlük yarattığı ve saçlarda da etkili olduğu gözlemlenmiştir.
 • Saçlar üzerinde de oldukça etkilidir. Saçları tedavi eder ve dipten uca uygulandığı zaman saçın uzaması üzerinde etkisi vardır. Aynı zamanda saçın parlaklık kazanmasını isteyen kişiler de Hint yandan yararlanabilir.
 • Kanser hücreleri üzerinde küçülme yarattığı ve kanser oluşumunu engellediği de gözlemlenmiştir.
 • Çatlaklardan yakınan kadınlar için Hint yağı İçerisinde bulunan asitler sayesinde tedavi mümkündür.
 • Çeşitli yara izlerinin gitmesi için Hint yağından yararlanabilirsiniz .
 • Mantar enfeksiyonu üzerinde Hint yağının etkili olduğu ve özellikle tırnak mantarlarına kullanıldığı bilinmektedir.

Hint yağının saça faydaları nelerdir?

Hint yağını gece yatmadan önce dipten uca saçlarınıza uygulamanız halinde saçlarınız yenilenir kırıklarından kurtulur. Düzenli kullanımda saçlar uzar. Sağlıklı bir saç yapısına sahip olmak için Hint yağı kullanmanız önerilir. Hint yağını uzun bir süre saçınızda tutmanız maksimum etki elde etmenizi sağlar. Uygulamadan sonra iyi bir şekilde arındırmanız da önemlidir. Yağı saçınıza dipten uca uyguladıktan sonra bir tülbent yardımıyla saçınızı bağlayabilir ve bu sayede yağın saçınıza daha iyi bir şekilde işlemesine yardımcı olabilirsiniz. Hint yağının sadece saç uçlarına sürmek yeterli değildir, saç dipinize de Hint yağını uygulamanız ve saç köklerini beslemeniz gerekmektedir. İsterseniz Hint yağını şampuanınıza da ekleyerek çok daha verimli bir bakım elde edebilirsiniz. Uygulama sonrasında saçlarınızla parlaklık ve toparlanma göreceksiniz.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.