Multi

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı beslenmek son zamanlarda en çok kafa yorduğumuz konulardan birisidir. Her gün daha sağlıklı bir beslenme düzeni için keşfedilen yeni bir bilgi sunuluyor. Bitki çayları da sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak öneriliyor. Çayının faydalı olduğu bilinen bitkilerden birisi de hibiskustur. Hibiskus çayı da çok faydalı çaylar arasındadır. Bir C vitamini deposu olan hibiskusun faydaları da bizden çok daha önceki medeniyetler tarafından keşfedilmiştir.

Hibiskus çayının en önemli faydası yüksek kolesterolü olanlar içindir. Hem kan basıncını hem de kolesterolü düşürür. C vitamini içerdiği için gribal enfeksiyonlar ve öksürük için de kullanılır. Yemek yemeden önce içerseniz kötü yağların emilmesine katkı sağlar ve zayıflamayı hızlandırır. Son zamanlarda herkesin karşılaştığı problemlerden biri olan karaciğer yağlanması ve böbrek taşları için de etkilidir. Mide ve akciğer kanseri oluşmasını engeller. Konsantre olmakta zorlananlar için ok etkilidir ve anti bakteriyeldir. Mantar tedavisinde de kullanılabilir.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri

Ne kadar faydalı bir bitki olursa olsun hibiskus çayı bazı kişiler için zararlı olabilir. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde fazla tüketilmemelidir. Emziren annelerin mutlaka doktor kontrolünde kullanması gerekir. Hamilelerin de kullanmaması önerilir, çünkü fazla tüketilmesi düşüğe ve zehirlenmeye yol açabilir. Hibiskus çayı hormon ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır. Kalp rahatsızlığı olanlar ve kardiyovasküler ilaç kullananlar için de önerilmez. Araba kullanmak gibi ayık kalmanız gereken durumlarda hibiskus çayı içilmemelidir. Çünkü baş dönmesine ve halisünasyonlara yol açar. Bütün bitkiler kullanılırken gereken önlemler alınmalıdır. Unutulmaması gereken en önemli noktada her şeyin fazla kullanımının zararlı olacağıdır. Bütün bitki çaylarının yan etkilerine dikkat edilmelidir.

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

Hibiskus bitkisi taze olarak salata ve soslara eklenebilir. Ama bu bitkinin tazesini bulmak çok zordur. O yüzden en yaygın kullanım şekli çay olarak tüketilmesidir. Kaynamış olan suya bir tutam eklenerek demlenmesi beklenir. Kısa bir süre bekledikten sonra süzerek içebilirsiniz.  Bitki çaylarının faydalı olmaları için dikkatli kullanılmaları şarttır. C vitamini içeren hibiskusun pek çok faydası vardır. Ancak hepsi de dikkatli bir şekilde kullanıldığı zaman mümkündür.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.