Multi

Heteroseksüel Nedir?

Heteroseksüel; kişinin karşı cinse ilgi duymasının kısa tanımı olarak ele alınabilir. Heteroseksüel kişiler; kadın ise erkeğe, erkek ise kadına ilgi duyar. Kelime Latince kökenlidir ve Latinceden, Yunan kelimeleri arasına transfer olmuştur. Kelime kökeni Yunancadan gelmekte olup, “farklı” anlamında kullanılmaktadır. Heterose; cinsiyet olarak kullanılmaktadır aynı zamanda kelime Latince anlamı incelendiği zaman seks anlamı da taşıdığı görülmüştür.

Kişilerin karşı cinse duyduğu ilgi sonucunda; birliktelik yaşaması ve evlilikler yapması bütün dünyada kabul edilen ve resmi olduğu onaylanan bir durumdur ve evrensel olarak kabul gören tek cinsel eğilim olduğunun da altını çizmek gerekir.

Kadın ile erkeğin birbirine ilgi duyması sonucunda biyolojik olarak doğal sayılan; birleşme ya da sex sonucunda üremekte ve varlıklarını devam ettirmektedirler. Kadının erkeğe, erkeğin de kadına ilgi duyması sonucu ortaya çıkan bu durum üreme sisteminin bozulmadan devamlılığını sağlar ve bu nedenle bilim; genel olarak Heteroseksüel ilişkileri, olması gereken ilişkiler, olağan ilişkiler olarak değerlendirmektedir.

Heteroseksüel bir bireyin karşı cinsten hoşlanma oranı dünya geneli ele alındığında, biseksüel olan kişilerin birbirine ilgi duyması oranından çok daha fazladır. Ortaya çıkan bu durumun nedeni Heteroseksüel ilişkilerin normal görülmesinden kaynaklı olarak da yaşanıyor olabilir. Heteroseksüel olarak yaşamlarını sürdüren bireylerin; birbirlerine olan ilgilerini toplum içerisinde belli etmeleri; çok daha kolay ve yadırganmadan ele alınabilir durumdayken, biseksüel eğilimi olan kişilerin toplum içerisinde kabul edilmesi ve normal karşılanması olağan dışı bir durum olarak ele alınmaktadır. Heteroseksüel kişilerin çoğunlukta olması ve biseksüel eğilimin tarih içerisinde de azınlık yaratıyor olması bu konu üzerine efsaneler geliştirilmesine hatta biseksüel bireylerin lanetli olduğunun inanılmasına neden olmuştur. Kültürel ve dini şartların bu olgular ile tarih içinde harmanlanması sonucunda heteroseksüel eğilim sürekli olarak artış göstermiştir.

Dünyanın bazı bölgelerinde biseksüel olan kişilerin de ilişkileri normal kabul edilmekte ve bu kişiler arasında gerçekleştirilen evliliklerinde yasal olarak tanınabilmektedir. Bilim kişilerin eğilimlerinin de açıklaması olduğunu ortaya koysa da an itibari ile yaşanılan dünyanın düzeni ele alındığında; Heteroseksüel olarak yaşamlarını sürdüren ve cinsel yönelimleri karşı cins olarak net bir şekilde gösteren kişiler, bu seçim sonucunda ortaya koydukları arzularını çok daha rahat bir şekilde ve yargılanmadan yaşayabilmektedirler.

Bireyler Heteroseksüel olabilecekleri gibi bu yönelimin yanı sıra aynı zamanda biseksüel de olabilirler. Biseksüel olan bir kişi için de zaman zaman Heteroseksüel hale geçebilmesinin mümkün olduğu örnekler ile ortaya konmuştur. Özellikle Heteroseksüel bir kişinin kendi cinsine ilgi duyması durumu da sıkça gözlemlenen bir durumdur. Kişilerin Heteroseksüel hali devam ederken zaman zaman biseksüel yönlerinin ağır basmasıyla birlikte; biseksüel ilişkiler yaşayabilir ve sonrasında tekrardan Heteroseksüel hayatlarına geri dönebilirler. Biseksüel kişiler için de aynı durum geçerlidir; biseksüel kişilerde hayatlarının belli dönemlerinde Heteroseksüel olarak ilişkiler yaşayıp ardından tekrardan biseksüel tercihlerinde geri dönebilirler.

Bilim açısından Heteroseksüel olmak hormonların doğru çalıştığını ve kişilerin psikolojik açıdan, fizyolojik açıdan sağlıklı olduğunu göstermektedir. Bu tespitin yanı sıra biseksüel olan kişilerde psikolojik açıdan ve fizyolojik açıdan sağlıklı olabilirler. Biseksüel olan kişiler bazı durumlarda bu yönelim bir tercih olarak gözlemlenebileceği gibi aynı zamanda hormonsal bir sağlık sorunu nedeniyle yaşanıyor da olabilir.

Heteroseksüellik genel olarak kişinin gen haritası ile birlikte gelmektedir. Biseksüel olma hali de bazı durumularda kişinin gen haritasında yaşanan sorunlardan kaynaklı olarak görülebilmektedir.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.