Multi

Demir Eksikliğinin Neden Olduğu Sorunlar

Demir Eksikliğinin Neden Olduğu Sorunlar

Demir eksikliği en çok görülen kansızlık türüdür. Demirin eksik olduğu durumlar demek anemi demektir. Demir eksikliği en çok kadınlarda görülür. Toplum içerisinde kansızlık olarak nitelendirilen bu durum kandaki kırmızı kan hücrelerinin miktarının az olması demektir. Aynı zamanda demir eksikliği önemli hastalıklarında belirtisidir. Demir eksiklikleri rutin kan tahlillerinde belirlenen bir durumdur. Belirtileri arasında ciltte solgun bir hal, vücutta her daim yorgunluk, baş ağrıları, ellerde ve ayaklarda uyuşma hali, sinirlilik, kulak uğuldaması, tırnak kırılması, saçlarda dökülme sayılabilir. Eğer demir eksikliği tedavi edilmezse çarpıntılar, huzursuz bacak sendromu gibi haller yaşanır. Bu ileri derece demir eksikliği durumudur.

 

Demir Eksikliği Neden Olur?

Demir eksikliği; kansızlık, folik asit, B12 vitamini eksikliği sebepleriyle ortaya çıkar. Bunun dışında demir açısından faydalı yiyeceklerin yetersiz alımı, yanlış diyetler nedenleridir. Demir gebelik, emzirme gibi zamanlarda daha fazla ihtiyaç olunan bir destektir. Demir eksikliği çok fazla kafein tüketmekten dolayı, işlenmiş gıdaların tüketilmesinden dolayı oluşur. Ayrıca kadınlarda adet süresince, sık yapılan doğumlar halinde, düşükler halinde, kürtaj yapılma halinde demir eksikliği oluşur.

Demir Eksikliğinin Neden Olduğu Sorunlar

Demir Eksikliği Tedavisi


Demir eksikliği tedavisinde öncelikle tanı kesinlikle belirlenmelidir. Şikâyetler dikkate alınmalı ve bunun üzerinden tedaviye başlanılmalıdır. Demir eksikliği yaşayan bir kadında adet döneminde hormonal destek verilerek değerleri sabit tutulur. Eğer eksiklik kişide yaşam kalitesini düşürecek kadar bir hale geliyorsa kan nakline ihtiyaç vardır.

 

Demir Eksikliğine Neler İyi Geliyor? 

Demir eksikliği sorunu yaşayan bir hastada verilen ilaçların düzenli kullanımı demek değerlerin kısa sürede olumlu sınırlara ulaşması demektir. Bu ilaçlar aç karnına kullanılmalı, süt ürünleri ile birlikte tüketim yapılmamalıdır. Demir ilaçları kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Demir açısından yararlı besinler kırmızı et, pekmez, sakatat sayılabilir. Demir eksikliği halinde taze meyve sebze, baklagiller sık tüketilmelidir. C vitamini çok önemli bir gereksinimdir. Tüketilmemesi gerekenler ise kafeinli içecekler, kepek demir emilimini azalttığından dikkatli kullanılmalıdır. Eğer ileri seviyelerde olursa hamilelik boyunca demir takviyesi yaptırılır. Hamilelikte demir ilacı kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır.

2 yorumlar

  • El ve ayak kasilmalarınin nedeni demir eksikliginden olabilir mi acaba bununla ilgili bilgi verebilirmisinz

    • Merhaba,
      Sitemizde teşhis ve tedavi yöntemleri paylaşmamakta, rahatsızlığınızla ilgili olarak doktorunuza danışmanızı önermekteyiz.

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.