Multi

Dang Humması (Dangue Virüsü) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Dang humması (dangue virüsü) ateşi, yakın ilişkili dört dang virüsünden herhangi birinin neden olduğu ağrılı, zayıflatıcı bir sivrisinek kaynaklı hastalıktır. Bu virüs, Batı Nil enfeksiyonu ve sarı hummaya neden olan virüslerle ilişkilendirilir. Her yıl dünya çapında yaklaşık 390 milyon dang humması meydana gelmekte, yaklaşık 96 milyon hastalığa neden olmaktadır.

Çoğu vaka dünyanın en büyük riskiyle ortaya çıkmaktadır: Hint Yarımadası Güneydoğu Asya Güney Çin Tayvan Pasifik Adaları Karayipler (Küba ve Cayman Adaları hariç) Meksika Afrika Orta ve Güney Amerika (Şili, Paraguay hariç) ve Arjantin) Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu vaka, yurt dışına seyahat ederken enfeksiyonu kasıp kavuran insanlarda görülür. Ancak Teksas-Meksika sınırı boyunca ve güney Amerika’nın diğer bölgelerinde yaşayan insanlar için risk artmakta. 2009 yılında, Key West’de bir Dang humması salgını tespit edildi, Fla Dang humması, dang virüsü ile enfekte olmuş Aedes sivrisinek ısırmasıyla bulaşır. Sivrisinek, bir kişiyi kanında dang virüsü ile ısırdığında enfekte olur. Doğrudan bir kişiden diğerine yayılamaz.

Dang Humması Belirtileri

Genellikle enfeksiyondan dört ila altı gün sonra başlayan ve 10 güne kadar süren semptomlar şunları içerebilir:

  • Ani, yüksek ateş
  • Şiddetli baş ağrısı
  • Gözlerin arkasındaki ağrı
  • Şiddetli eklem ve kas ağrısı
  • Yorgunluk
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Ateş başlangıcından iki ila beş gün sonra görülen deri döküntüsü
  • Hafif kanama (Böyle bir burun kanaması, diş eti kanaması veya kolay morarma)

Bazen semptomlar hafiftir ve grip veya başka bir viral enfeksiyonunkiyle karıştırılabilir. Daha önce hiç enfeksiyon geçirmemiş olan daha küçük çocuklar ve insanlar, daha büyük çocuklara ve yetişkinlere göre daha hafif vakalara sahip olma eğilimindedir. Ancak ciddi problemler gelişebilir. Bunlar, yüksek ateş, lenf ve kan damarlarına verilen hasar, burun ve diş etlerinden kanama, karaciğerin genişlemesi ve dolaşım sisteminin bozulması ile karakterize nadir bir komplikasyon olan dang hemorajik ateşi içerir. Semptomlar büyük kanamaya, şoka ve ölüme dönüşebilir. Buna dengue şok sendromu (DSS) denir.

Zayıflamış bağışıklık sistemlerine sahip olanların yanı sıra, ikinci veya sonraki dang enfeksiyonu olanların, dang hemorajik ateşi geliştirme riski daha fazladır.

Dang humması (dangue virüsü) tanısı

Doktorlar, virüs veya antikorları kontrol etmek için dang virüsünü bir kan testi ile teşhis koyabilir. Tropik bir bölgeye gittikten sonra hastalanırsanız, doktorunuzu bilgilendirin. Bu, doktorunuzun belirtilerinizin dang enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkma olasılığını değerlendirmesini sağlayacaktır.

Dang humması (dangue virüsü) tedavisi

Dang enfeksiyonunu tedavi etmek için spesifik bir ilaç yoktur. Dang humması olabileceğini düşünüyorsanız, asetaminofen ile ağrı kesiciler kullanmalı ve kanamayı daha da kötüleştiren aspirinli ilaçlardan uzak durmalısınız. Ayrıca dinlenmeli, bol miktarda sıvı içmeli ve doktoruna başvurmalısınız. Ateşiniz düştükten sonraki ilk 24 saatte daha kötü hissetmeye başlarsanız, komplikasyonları kontrol etmek için hemen bir hastaneye gitmelisiniz.

Dang humması (dangue virüsü) nasıl önlenir?

Dang humması önlemek için aşı yoktur. Hastalıktan korunmanın en iyi yolu enfekte olmuş sivrisineklerin ısırıklarını önlemektir. Özellikle de tropikal bir bölgede yaşıyorsanız veya seyahat ediyorsanız bu konuda daha dikkatli olmalısınız.

1 yorum

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.