Multi

Damar Tıkanıklığı Neden Olur ?

Damar tıkanıklığı, çağımızda gerek düzensiz beslenme ve hareketsizlik gerek sigara ve tütün ürünleri kullanımı gerekse de trans yağlar içeren sağlıksız besin tüketimi yüzünden sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Eğer zamanında önem alınmaz veya fark edilmezse ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu durum kişinin normal yaşantısında zorlanmasına ve bazı fonksiyonlarını yerine getirememesine yol açar.

Damar tıkanıklığının belirtileri neler olabilir? Damar tıkanıklığı neden olur ? Neden olur sorusunun cevabı aslında genel olarak sağlığa zararlı şekilde hareket etmektir. Damar tıkanıklığı, bir kan damarının genellikle damar sertleşmesi ya da bir pıhtı nedeni ile tıkanması şekilde gerçekleşir. Tıkanmalar genellikle damar kenarlarında biriken plaklar nedeni ile daralan bölgelerde gerçekleşir. Ancak damar tıkanıklığı sadece bir pıhtı tarafından oluşan bir tıkanılık şeklinde tanımlanmaz. Damar tıkanıklığına birçok farklı faktör sebep olabilir. Yaş ilerlemesi sebebi ile damarların duvarlarında görülen  damar sertliği, hiperkolesterolemi, damarlarda esneklik kaybı, diyabet,  hipertansiyon, obezite gibi bir çok hastalıkta damar tıkanıklığına katkı sağlayabilir. Fiziksel aktivitelerden uzak ve düzensiz bir yaşam tarzı, sigara kullanımı ve sağlıksız beslenme de damar tıkanıklığının ana nedenleri arasında yer alır.

Damar tıkanıklığı belirtileri nedir ?  sorusundan sonra belirtileri şu şekildedir; Göğüs ağrısı hissedilir. Sıklıkla basınç tarzında ağrılar hissedilir ve boyun, çene, kol ve sırtın sol tarafına da yansıyan bir ağrı olarak kendini gösterir. Nefes darlığı ortaya çıkar. Kalp krizi yaşanabilir ya da riski artar. Damar tamamen tıkandığı zaman kalp kasları besleyecek kanı iletemez. Beslenemeyen kasta da doku ölümü ortaya çıkar ve acil müdahale gerektirir. Damarlarda sertleşme ya da ciddi ağrılar meydana gelir. Oluşan ağrılar tıpkı göğüste olduğu gibi basınç şekilde kendini gösterir. Bacaklarda oluşan damar tıkanıklığının belirtileri ise şöyle sıralanabilir; Uylukta ve baldırda ya da bacakta yürüme esnasında kramp şekilde oraya çıkan ağrı, ileri aşamada ise istirahat durumunda ağrı, yürüme güçlüğü, merdiven çıkma güçlüğü, ayaklarda soğukluk ve morarma, ayaklarda ve bacaklarda iyileşmeyen yaralar ve kangren.

Beyin Damarları Tıkanıklığı

Beyinde damarları tıkanıklığı ciddi bir sağlık sorunudur. Erken tespit edilip tedavi edilmezse çok ciddi sonuçların ortaya çıkmasına sebep olur. Oksijen yüklü kanı beyine götüren boyun damarlarına “karotis arterler” ismi verilir. Damar tıkanıklığı sonucunda bu arterler kapanır. Buda inmeye dahi sebep olabilir. Ciddi bir durumdur ve ölüm riski taşır. Beyinde damar tıkanıklığı belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

Ani bir şekilde ortaya çıkan kendini güçsüz hissetme durumu, yüz kol ve bacaklar başta olmak üzere vücudun belirli bölgelerinde uyuşmalar ve hareket yetersizliği hissetme. Konuşma sırasında zorlanma, cümleleri doğru toparlayamama ya da karşıdakini anlayamama, Sıklıkla görme sorunları yaşama, nefes almada zorlanma, sıklıkla yaşanan baş dönmeleri, ayaktayken ya da yürürken ani denge kaybı, beklenmedik bir şekilde oluşan düşmeler, bilinç kaybı, aniden hissedilen ve çok şiddetli baş ağrıları.

Kalp Damar Tıkanıklığı

Kalp damar tıkanıklığı belirtileri oldukça sık görülen bir durumdur. Hızlı bir şekilde tanı koyulup erken tedavi uygulanmazsa sonuçlar çok ağır ve acı verici olabilir. Kalp damar tıkanıklığı, genetik etkenler, yaş durumu, cinsiyet gibi başlıca etmenlerden oluşabileceği gibi sonradan oluşan şekilde de ortaya çıkabilir. Sonradan oluşmasında rol oynayan etmenler kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, sigara tüketimi yüksek tansiyon,   ve aşırı kilolu olmak yer alma.

Kalp damar tıkanıklığı belirtileri başında kişinin göğüs ağrısı ve göğüste sıkışma hissetmesi sıkça görülür. Göğüste baskı ve sıkışma neredeyse her kalp damar tıkanmasında görülebilir. Ancak her zaman göğüs bölgesinde değil, sol kolda ani uyuşmalar olarak da belirtiler ortaya çıkabilir. Bazende kalbin alt kısmındaki damarda meydana gelen tıkanmalarda mide ağrısı hissedilir. Çok nadir olmakla birlikte, kişilerde karın ağrısı, sırt ağrısı biçiminde de şikayetler ortaya çıkarmaktadır. Kişilerde görülen bu ağrıların en büyük ortak noktası, ağır bir işte çalışmak ya da yorucu sporlar yapmak gibi efor sarf eden işlerde ortaya çıkmasıdır. Aynı zamanda dinlenmeye geçildiğinde bu ağrılar yavaş bir şekilde yok olur.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.