Multi

Damar Genişlemesi Nedir?

Damarlar, vücuttaki kanın kalpten tüm damarlara gönderilmesini, dolaşımı sağlayan kanallardır. Damar genişlemesi de klpten vücuda gönderilen kanın damarlardaki kan basıncını arttırması nedeniyle damar çapının artış göstermiş olmasıdır. Bazı şartlarda kalp damarlara her zamankinden daha fazla kan göndermek zorunda kalır ve bu yüzden damarlara sığamayan kan zorlanarak damarları genişletmeye başlar. Bu genişleme sebebiyle de damarlarda yırtılma ve çatlama meydana gelir, maalesef bu durum en kötü ihtimalle damarın patlaması ile sonuçlanır. Bu hastalık insanlarda sıklıkla meydana gelebilmektedir ve damar genişlemesinin ilerlemesi ölüme varan sonuçlar doğurur. Böyle bir durum olduğunda veya belirtiler bulunduğunda hemen bir hekime başvurmak gerekir.

Damar genişlemesi kadınlarda erkeklere oranla daha az görülmektedir. Erkekler, bu hastalık karşısında kadınlardan 4 kat daha fazla risk taşımaktadır. Damar genişlemesinin tedavisi bitkisel yollarla ve tıbbi yollarla yapılabilmektedir.

Damar Genişlemesinin Nedenleri

 1. Yaşın ilerlemiş olması.
 2. Aktif ve uzun süreli sigara kullanıcısı olmak / uzun süreli pasif içici olmak.
 3. Yüksek tansiyon hastalığı. Tansiyonla beraber kan basıncı da yükselir ve kalp daha çok kan pompalayarak damarları genişletir.
 4. Doğum kontrol hapları kullanmak.
 5. Genetik etkenler.
 6. Trigliserid ve kolesterol oranının kandaki seviyesinin yüksek olması, kısa sürede hızlı artışı.
 7. Göğüs kısmında yaşanan travmalar.
 8. Bağ dokuna meydana gelen hastalıklar.
 9. Yağ oranı çok yüksek olan gıdaların tüketilmesi.
 10. Ateroskleroz etkisi.
 11. Hareketsiz bir yaşam sürmek veya egzersizlerin düzenli yapılmaması.

Aort Damar Genişlemesi Belirtileri

Damar genişlemesi, damarlarda patlama olmadan nadiren belirti göstermektedir. Bu belirtiler damarın genişlediği alanda kalp atışlarının hissedilmesi ve bu alanda ağrı oluşması, sırt bölgesindeki ağrıların artması şeklinde görülür. Damar genişlemelerinin en tehlikeli yanı da belirgin bir belirtisinin olmamasıdır ve bu yüzden hastaların çoğu yaşadığı şikayetlerin damar genişlemesiyle ilgili olduğunu düşünmediğinden göz ardı etmektedir. Yaşanan bu ağrılar sıklıkla böbrek ve omurga ağrıları ile karıştırıldığından farklı tedavi yolları denenmeye çalışılır.

Damarların patlamadan bu hastalığın anlaşılabilmesi için damar genişlemesine neden olabilecek durumlara maruz kalan kişilerin doktor kontrollerini ihmal etmemesi önemlidir.

Damar patlaması ile ortaya çıkan belirtiler de şu şekildedir;

 1. Sırtta ve bacaklarda hissedilen şiddetli ağrılar ve bu ağrıların sıklıkla yaşanması,
 2. Aniden başlayan ve şiddetli olan, uzun süreli göğüs ve karın ağrıları,
 3. Düşük tansiyon ve yüksek nabız,
 4. Ani terlemeler, sersemlik hali ve üşüme,
 5. Bilinç kaybı oluşması ve nefes almada güçlük çekme,
 6. Bulantı ve kusma,
 7. Şoka girme.

Damar genişlemesi sonrası dikkat edilmeyen sorunlar damar patlamasına kadar gidebilmektedir. Bu belirtiler ile karşılaşıldığında en kısa sürede en yakın hastaneye gidilmesi gerekir. Hasta kısa sürede hastaneye gitmez ve bu sorunlara maruz kalırsa, sorun %90 gibi ciddi bir oranda ölümle sonuçlanabilmektedir.

Damar Genişlemesi Tehlikeleri

Damar genişlemesindeki en büyük tehlike damarın aniden yırtılması ve iç kanamaya neden olmasıdır. Böyle bir durumda da hasta %90 oranında ölümle karşı karşıya kalmaktadır. Bu yüzden bu sorun yakından takip edilmeli ve gerekli tedavilerin uygulanması önemlidir.

Damar genişlemesi sadece hastanın yaşam şartlarına bağlı olarak gelişmez, yani birey sağlıklı bir hayat sürdüğünü düşünse de genetikten kaynaklı, yaştan ve cinsiyetten kaynaklı, pasif içicilikten kaynaklı olarak da damar genişlemesine maruz kalabilmektedir. Ani yaşanan şoklar, uzun süreli strese maruz kalmalar da bu hastalığı tetikleyebildiğinden fark etmesi zor bir durumdur. Fark edememek de en büyük tehlikeyi doğurmaktadır.

Küçük damar genişlemelerinde basit tedaviler işe yaramaktadır. Fakat büyük damar genişlemelerinde cerrahi müdahaleler zorunludur. Damar patlaması ciddi kan kaybına yol açabileceği için ölüm en çok karşılaşılan tablo olmaktadır. Hipertansiyon bulunan, kolesterol seviyesi yüksek olan, ailesinde kalp-damar rahatsızlığı bulunan ve hastalık belirtileri ile karşılaşan kişilerin sorunu dikkate alması muayene olması ve belirli periyotlarla doktor kontrolüne gitmesi sağlık açısından zaruridir. 

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.