Multi

Çölyak Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Çölyak Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Çölyak hastalığı ince bağırsağın glüten adı verilen proteine ömür boyu süren alerjisi demektir. Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllarda glüten içerir. Çölyak hastalarında glütenli yiyecek tüketildiğinde bağırsakta alerji sebebi ile azalmalar ve küçülmeler olur. Böylelikle alınan gıdalar emilemez hale gelir. Bu da beslenme yetersizlikleri ve sonrasında da hastalığın belirtileri ardı arkasına gelir. Çölyak hastaları için glütenli gıdalara değmiş çatal kaşıklar bile zararlıdır. Çölyak hastalığı belirtilerine gelince karın bölgesinde şişkinlik, yaşa göre kiloda azlık durumları, kaslarda zayıflık, kansızlık durumu, dışkıda anormal haller, kusma, iştahsızlık, ağız içinde aft durumları, eklem ve kemik ağrıları ve ciltte döküntüler sayılabilir.

 

Çölyak Hastalığında Tanı Nasıl Konulur?

Çölyak hastalığı her şekilde teşhis edilebilir. Özellikle şeker hastası olan bireylerde bu testin yapılması önem taşımaktadır. Kan testi ve bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulur. Bu hastalık tanısından sonra tedavide kesinlikle glütensiz bir hayat söz konusudur. Diyetle birlikte ince bağırsak normal haline dönüş sağlar. Glütensiz bir diyet yapıldığı takdirde çölyak hastalığına dair herhangi bir şikâyet yaşanmaz. Beslenme tarzı bu anlamda en önemli aşamadır.
Çölyak hastalığı yaşam boyunca devam eden bir gıda alerjisidir. 12 parmak bağırsak yapısı bozulduğundan, ince bağırsağında başlangıç kısmı normal görevini yerine getiremediğinden bu hastalık ile birlikte hastada sorunlar aktiftir.

 

Çölyak Hastaları Ne Yemelidir?


Çölyak hastaları hastalık tanısı konulduktan sonra kesinlikle tükettiği gıdalara dikkat etmelidir. Böylelikle sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanılır. Sebze ve meyveler, bakliyat, buğday ekmeği yerine mısır ekmeği tercih edilmelidir. Bu hastalıkta baş sorun bağırsaklarda emilim olmamasıdır. Bu durumunda düzelmesi için kötü beslenme bozukluğunun düzeltilmesi gereklidir. Bu hastalıkla birlikte kişide kemik erimesi, kısırlık, düşük ve depresyon oluşur.

 

Çölyak Hastalığı Tedavi Edilmeze Neler Olur?

Eğer çölyak hastalığı tedavi edilmezse bağırsak kanseri ya da lenfoma olur. Çocuklarda ise boyda kısalık, davranış açısından bozukluklar ve gelişmede gerilikler yaşanır. Diyete dikkat edildiği takdirde ömür boyunca rahat bir hal yaşanır. Unutulmaması gereken çölyaklılar için bir kaşık glütenli yiyecek bile büyük sorundur. Tedavide olunduğu halde bazen diyet cevap veremeyebilir bu takdirde tedavi tekrar gözden geçirilip kortizon tedavisi uygulaması ile devam edilir.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.