Multi

Beyin Kanamasının Ortaya Çıkış Nedenleri

Beyin Kanamasının Ortaya Çıkış Nedenleri

Beyin kanaması kafatası altındaki damarların bozulması sonucu beyin içinde kan birikmesi halidir. Beyin kanamasında damar yapısına bağlı olarak anormallikler oluşur, beraberinde yüksek tansiyon ya da travma yaşanır. Beyin kanamaları travmaya bağlı olarak da yaşanabilir. Kafatasına bir darbe alındığında da beyin kanaması oluşabilmektedir. Beyin kanaması belirtileri; kişide bulantı, kusma, baş ağrısı, bir yerini hareket ettirememe, uykuya eğilim hali, yüzde çarpılma durumları, konuşamama gibi durumlar gösterir. Genellikle yüzde kırmızı bir renk hakim olur ve hastada ağız çarpılması oluşmuştur. Beyin kanaması geçiren kişi yığılır kalır, hatta durumun şiddetine göre bilincini bile yitirebilir.

 

Beyin Kanamaları Kalıcı Hasar Bırakır mı?

Beyin kanamaları ve yaşanan belirtiler dikkate alınmazsa hastada kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Beyin dokusu hasar gördüğünden dolayı bir daha görevlerini yapabilecek duruma gelemezler. Kafatasının içindeki kanamanın hacmi de bu noktada önem taşır. Çünkü olan kan miktarı beyine baskı yapar ve beyin dokusu bu baskı ile sıkışmaya başlar. Bu da hayatın sonlanması ya da felç anlamına gelir.

Beyin Kanaması Geçiren Kişiye Ne Yapılmalıdır?

Beyin kanaması geçiren kişi kesinlikle hareket ettirilmemelidir. Su içirilmemelidir. Tansiyon yüksekliğinden kaynaklı beyin kanaması söz konusu ise tansiyonu yükseltecek gıdalardan uzak durulmalıdır. Beyin kanamasında en büyük risk yüksek tansiyondur. Tansiyon yükseldiğinde damarlarda çatlama ya da kanama riski vardır. Kan hastalıkları, damar tıkanıklıkları, ritim sorunları ve kan sulandırıcı ilaçlar beyin kanaması riski arttırır.

Beyin Kanaması Tedavisi

Beyin kanaması tedavisi uzman bir doktorun kontrolü ile gerçekleştirilir. Bu durumun oluşumuna dair sebep araştırılarak ilerlenir. Tansiyon yüksekse düşürülmelidir. Omega 3 açısından zengin besinler tüketilmelidir. Ani stresli durumlardan kaçınılmalıdır. Alkol, şeker, çay, kahve kesinlikle uzak durulması gerekenlerdir.

Beyin kanaması tedavisi sonrasında kısmi felçler, bilinç bozuklukları, konuşma ve görme bozuklukları gibi durumlar yaşanabilir. İyi bir hasta bakımı ile belirgin düzelmeler sağlanır. Normal hayatında yine kontrol altında olmalıdır. Tansiyonunun devamlı kontrol altında olması ve çay ve kahveden uzak durulması gereklidir. Genel olarak yüksek tansiyon, sigara kullanımı ve kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulması gerekmektedir.

 

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.