Multi

Benler Neden Olur?

Benler halk arasında leke nişan olarak bilinir ve herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Çoğu kişinin doğuştan var olan benleri bulunurken, bazı kişilerde sonradan oluşur, bazı kişilerde ise bir hastalık habercisidir. Benler cilde renk veren maddelerin farklı şekilde cilt altına yerleşmesi ile meydana gelir. En önemli faktörü genetik olmasıdır.

Ameliyatsız Ben Tedavisi

Ben tedavisi dendiğinde mutlaka bir cerrahi operasyon olmasına gerek duyulmaz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ameliyat olmaya gerek kalmadan bir çok alternatif yöntem üretilmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Hastaların dikkat etmesi gereken nokta kendi yöntemleriyle değil de mutlaka bir uzmana gözükerek benin cinsini tespit ettirip uzman görüşüne göre nasıl bir tedavi faydalı olacak bunu araştırmalıdır.

Benler Kanser Riski Taşıyor mu?

Ciltte olan her leke ben değildir. Bunun tespiti için mutlaka bir dermatoloğa danışmak gereklidir. Ciltte bulunan benlerin kansere dönme riskini uzman belirler ve önlem alır. Kansere dönüşme riski olup olmadığı bir muayene sonucu görülür. Hastanın dosyasında bu ayrımı sağlayan fotoğraflar depolanır ve olası bir durumda incelenmesi gerekebilir. Benin risk durumuna göre muayene işlemleri 12 aya kadar tekrarlanır ve herhangi bir risk görülmesi halinde alınması gereklidir. Genelde kanserden şüphelenilmesi için benin renk değiştirip çoğalması, boyutunda büyüme, kaşınma gibi sorunlarla karşılaşılması gereklidir.

Ben Aldırma Yöntemleri

Ben tedavisi ile ilgili detaylı incelemeler yapıldığı zaman teknolojinin gelişmesiyle alternatif yöntemler bulunmuş ve başarılı sonuçlar alınmıştır. En çok tercih edilen yöntemlerin başında lazer tedavisi gelmektedir. Lazer tedavisi basit, hızlı ve sorunsuz bir şekilde uzmanlar tarafından uygulanır. Çok avantajı olmasının yanında iz bırakma riski vardır. Bir diğer yöntem buharlaştırma yöntemidir. Bu yöntemde özel bir cihaz tarafından ben yok edilmesinin yanı sıra ağrı ve sızı görülmemektedir. Tercih edilen ben türü kabarık benlerdir. Dondurma yöntemi ben aldırma dahil birçok cilt sorununda başarılı olmuştur. Profesyonel bir şekilde uygulanmazsa ciltte çukurluk meydana gelerek estetik bozukluk yaşanabilir. Bir diğer yöntem plazma tedavisidir. Azot ve su buharıyla yapılan tedavi dışında bitkisel yöntemleri uzmanlar önermemektedir. Bitkisel yöntemlerle ben yok etmeye çalışan kişiler başarısız olmalarının yanında farklı sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler.

Radyofrekans ile Ben tedavisi

Radyofrekans yöntemi ile ben aldırma tedavisi en uygun ve son zamanlarda tercih edilen bir yöntemdir. İşlem aşamalarında elektrik enerjisi bir çubuk yardımıyla radyofrekans dalgalarına dönüştürülerek ben üzerine uygulanır ve verilen ısıyla ben buharlaşarak yok olur. Radyofrekans tedavisinin en büyük avantajı çok kısa sürede sonuç alınmasıdır. Fiyatı oldukça ekonomik olmasıyla birlikte iz kalma riski en düşük, ağrı olmayan bir yöntemdir.

Lazer ile Ben Tedavisi

Lazer tedavisi günümüzde pek çok uzman tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Başarılı sonuçlar vermesinin yanında bazen başarısız olduğu durumlarda olabilir. Başarısız olduğu zamanlarda da farklı yöntemler deneneceği için iz kalma riski bulunur. Lazer yöntemi ile ben aldırmak maliyetli olsa da estetik ve hijyen olması açısından tercih edilmektedir. Lazer yöntemi mutlaka bir uzman tarafından ve  kaliteli cihazlar kullanılarak tedavi yapılmalıdır.

Ben Aldırma Sonrasında İz Kalır mı?

Ben aldırma işlemlerine gerek duyulduğu zaman mutlaka iz kalması sorusu herkesin aklında olacaktır. En etkili yöntem ben aldırmada lazer tedavisidir. Fakat lazer her zaman işe yaramayabilir ve diğer yöntemler tercih edilebilir. İz kalmaması için tedavi sonrası yara izi kapatıcı kremler uzmanlar tarafından tavsiye edilir. İz kalmaması için verilen kremleri düzenli kullanmak gereklidir.

Yorum yap

Son Eklenenler

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.