Multi

Bel Fıtığı Rahatsızlığı Nasıl Oluşur?

Bel Fıtığı Rahatsızlığı Nasıl Oluşur?

İnsan bedenini taşıyan ve dışarıdan görülemeyen etrafını sinirler ve kaslarla çevrilmiş iskelet sistemi vardır. İskelet sistemi de birbiriyle birleşmiş kemiklerden oluşur. Omurga ise bedenin dik durmasını sağlayan temel iskelet sistemidir ve 26 kemikten oluşur. Çok parçalı olan bu kemikler diskler tarafından bir arada tutulur. Diskler iç ve dış kısım olmak üzere 2’ye ayrılır. İç kısmı yumuşak ve jölemsi tabakası varken dış kısmı ise sert tabakadan oluşur.

Bel Fıtığı Neden Olur?

Dışarıdan gelen darbeler sonucu dış kısım zayıflar ve darbeleri engelleyemez. Bunun sonucunda iç kısım dış kısma kaymaya başlar. Kayan iç kısım çıkıntı oluşturduğu için bel fıtığını oluşturur. Darbelerin dışında ağır bir yük taşımak, ani bir şekilde beli döndürmek gibi davranışlar bel fıtığının oluşmasını hızlandırır. Ağır eşya taşıyan kişilerde daha sık görülür ve ağırlık taşırken arka kısım gerilir. Aşırı kilolu olan kişilerde disklere fazla ağırlık bindiği için bel fıtığı görülme ihtimali yüksektir. Bel fıtığı 35-45 yaş arası kişilerde sık görülmesinin nedeni disklerin arasındaki sıvı kaybolmaya başlamasıdır. Bunun sonucunda da diskler kayar ve bel fıtığını oluşturur. Ağır işlerde erkekler daha çok çalıştıkları için kadınlara göre eskilerde daha görülür. Bunların dışında uzun süre aynı pozisyonda kalmak, sürekli ayakta durmak ve dengesiz pozisyonlarda bulunmak bel fıtığı oluşma riskini artırır.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı tüm omurganın herhangi bir yerinde görülebileceği gibi arka sırt kısmında görülmesi daha yaygındır. Kayan diskler, kaslar ve sinirler üzerinde baskı oluşturduğu için şu belirtiler oluşturur.

  • Ayaklarda uyuşma
  • Ağrı
  • Hareket zorlukları
  • Bacak ağrısı
  • Kas zayıflıkları

Bel fıtığının ilk belirtisi ayaklarda uyuşma ve ağırdır. Aniden başlayan bacaklarda uyuşma, karıncalanma, şiddetli bir şekilde batma olarak kendisini gösterir. Gün içerinde ağırlık kaldırmak, uzanma, ters hareket yapmak, sürekli ayakta durmak gibi eylemlerde bulunduğunuz zaman baldırlardan başlayarak aşağıya doğru şiddetlenen bir ağrı belirir. Eğilirken belde ağrı ve hareketlerde kısıtlanma görülür. Bel fıtığı ilerlemiş ise idrar kaçırma, iktidarsızlık, denge kaybı, ayakta durmada zorluk gibi belirtiler baş gösterir.

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı olan insanlarda fıtığın ilerlemesine göre tedavi yöntemi uygulanır. İlk önce bel ağrısını önlemek için birtakım ilaçlar verilir. Düz ve sert bir yatakta uyumak, ağır kaldırmaktan kaçınmak, ani hareketler yapmamak ve gün içerisinde yürüyüş yapmanız gerekir. Açma germe hareketleri de bel fıtığına iyi gelir. Bunlar işe yaramadıysa fizik tedavisi uygulanır. Hiçbir yöntem işe yaramayıp iyileşme gözlemlenmiyorsa ameliyat kaçınılmaz olur. Disklerin tamiri için ameliyat yapılabileceği gibi tamamen diskleri ortadan kaldırmak için de ameliyat yapılabilir. Bel fıtığı ameliyat sonrasında iyileşme oldukça uzundur. Bu yüzden ameliyat sonrasında kendinize çok dikkat etmeniz gerekir.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.