Multi

Bağırsak Kurdu

Bağırsak kurdu farklı çeşitlerde ortaya çıkabilmektedir. Yuvarlak solucan, kıl kurdu, kamçı kurdu, kancalı kurt ve şerit kurdu gibi türleri bulunmaktadır. En sık rastlanan türlerden biri kıl kurdudur. Kıl şeklinde bir yapıları olduğu için kıl kurdu olarak adlandırılmaktadır. Okul çağında çocuklar, kıl kurdu ile sıklıkla karşılaşmaktadır. Tuvaletler, lavabolar gibi yerlerden kolayca bulaşabilmektedir. Tedavi için oral yolla alınan ilaçlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda kıl kurdu görülen kişilerin kıyafetleri, yastık, çarşafları sıklıkla yıkanmalıdır. Özellikle iç çamaşırlarının temizliğine önem verilmelidir. Eller ağza alınmamalıdır. Çocukların tırnaklarını yemesi engellenmelidir.

Kıl Kurdu Nedir?

Kıl kurdu bağırsak enfeksiyonu olarak değerlendirilmektedir. Bağırsak kurdu türleri içerisinde yer alan ve ip şeklinde olan kıl kurtları, 2 ile 10 mm uzunluğa sahiptirler. Renkleri beyaz ve krem olabilmektedir. Kaşıntıya yol açabilirler. Gözle görülemeyecek kadar küçük yumurtaları bulunmaktadır. Bu yumurtalar yiyecekler yoluyla ya da dokunulan yüzeylerden insan vücuduna girebilmektedir. Özellikle temiz olmayan suları içmekten kaçınmalısınız. Kıl kurdundan korunmak için etler iyi pişirilmelidir. Sebze meyvelerin bol su ile yıkanarak, bir süre sirkeli suda bekletilerek tüketilmesi daha doğru olacaktır. Kıl kurdu çok fazla yaygınlaştığı durumlarda ve tedavi edilmediği takdirde, gelişimsel problemlere yol açabilmektedir. Ayrıca iştah kaybına yol açarak kilo kaybı oluşmasına neden olabilir.

Neden Olur?

Bağırsak kurdu oluşumu, yutma sonucu vücuda giren yumurtaların bağırsakta kendilerine yer edinmesiyle gerçekleşmektedir. Çarşaf, havlu, iç çamaşırları, tuvalet ve banyo yüzeyleri, oyuncaklar, okullardaki eşyaların üzerinde yumurta olabilmektedir. Bu nedenle başkalarına ait iç çamaşırı ve kıyafetler giyilmemelidir. Çarşaf ve havlular her zaman kişiye özel olmalıdır. Çocuklarda el temizliğine özen gösterilerek, yumurtaların yok edilmesi sağlanmalıdır. Anal bölgede şiddetli kaşıntı ve rahatsızlık hissi, kıl kurdunun en önemli belirtilerindendir. Özellikle çocuklarda dışkı sık sık kontrol edilmelidir. Dışkıda kıl kurdu varsa gerekli tedaviye başlamak için sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Karın ağrısı ve mide bulantısı gibi durumlarda kıl kurdu varlığından şüphelenilebilir. Kıl kurdu kız çocuklarında ve kadınlarda vajinal akıntıya ve vajina bölgesinde tahrişe yol açarak rahatsızlık yaratabilir. Bağırsak kurdu belirtileri arasında ishal, salya akıtma, idrar kaçırma, sık yaşanan açlık hissi de bulunmaktadır.

Kıl Kurdu Tedavisi

Bulaşıcılığı yüksek olan kıl kurdu, aile içerisinde kolay bir şekilde yayılabilmektedir. Bu nedenle tedavi tüm aile üyelerine uygulanmalıdır. Kıl kurdunun teşhis edilmesinde selofanlı lam yöntemi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bant, anüs bölgesine yapıştırılarak yumurtaların banta yapışması sağlanır. Mikroskopla incelendiğinde yumurta tespit edilirse, kıl kurdu teşhisi konularak tedaviye başlanır. Anal bölgede meydana gelen kaşıntıyı gidermek için elle kaşınma halinde yumurtalar tırnak aralarına dolmaktadır. Bu nedenle bantla tırnak aralarından örnek alarak kıl kurdu teşhisi yapılabilir. Bazı bitkisel yöntemler kullanarak kıl kurdundan kurtulmak mümkün olmaktadır. Kekik çayı, soğan suyu, greyfurt ve pelin otu kıl kurtlarının dökülmesinde fayda sağlamaktadır.

Kıl Kurdu Nasıl Geçer?

Bağırsak kurdu ile karşılaşıldığında iç çamaşırlarının sıklıkla değiştirilmesine özen göstermek son derece önemlidir. Bütün kıyafet ve yatak örtüleri yüksek ısılarda yıkanarak, tam kurutulmadan giyilmemelidir. Ev ve evdeki eşyaların sık sık temizlenmesi, dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Özellikle çocukların oyuncaklarının temizliğine özen gösterilmelidir. Anal bölgeyi kaşımak yumurtaların yayılmasına yol açacağı için bundan kaçınmakta fayda vardır. Kıl kurdu idrar yollarında enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Ayrıca mesaneye ulaşarak kanser riskini de arttırabilmektedir. Özellikle çocuklarda huysuzluk ve sinirlilik gibi belirtiler ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bulaşıcılığı yüksek olduğu için özellikle umuma açık tuvaletler mecbur kaldıkça kullanılmamalıdır. Kıl kurdu ilaçla bir süre engellense bile tekrarlayabilme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle temizliğe ve hijyene önem verilmelidir.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.