Multi

B Vitaminin Bilinmeyen Faydaları

B Vitamini

B vitamini, suda çözünen vitaminlerdir. B grubu vitaminler, B1, B2, B3, B5, B6, B10, B11 ve B12 vitaminleri olmak üzere 8 sınıfa ayrılsa da genel olarak B grubu vitaminler olarak adlandırılırlar. Ancak gıdalarda kimyasal olarak farklı türlerde ve miktarlarda bulunurlar. B vitamini açısından zengin gıdalar genellikle et, yumurta ve süt ürünleri gibi daha birçok hayvansal gıdalardan oluşur. Buna rağmen kahverengi pirinç, arpa, darı gibi tam tahıllı yiyecekler, baklagiller, ayçiçeği tohumu, badem, fındık koyu yapraklı sebzeler ve narenciye, avokado gibi meyvelerde de B vitamini açısından zengin olan gıdalardır.

B Vitamini Faydaları

Genel olarak B vitamini olarak adlandırılan B vitamini grubundaki her bir vitaminin insan vücuduna ayrı ayrı önemli faydaları vardır.

  • B1 vitamini, vücudun karbonhidratları enerji olarak kullanmasında etkin rol oynar. Sinir sistemi, beyin, kas, kalp, mide ve bağırsaklarda oluşabilecek hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca elektrolitlerin kas ve sinir hücrelerinin iç ve dış faaliyetlerinde de rol oynar.
  • B2 vitamini yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmelerine katkıda bulunur. Aynı zamanda vücutta bir antioksidan olarak görev alır ve vücudu toksinlerden arındırır.
  • B3 vitamini, kişinin iyi kolesterol düzeyini arttırır ve kötü kolesterolü düşürür.
  • B5 vitamini ise karbonhidrat, protein ve yağın enerjiye dönüşmesine vücutta yardımcı rol oynar. Stresi azaltma özelliği bulunur ve böbreküstü bezlerinin işleyişini düzenler. B5 vitamini, saç sağlığını korur, saçların uzamasına yardım eder ve cilt kırışıklığını önler.
  • B6 ve B7 vitaminleri alyuvar üretiminde, nörotransmit yapımında ve aminoasit metabolizmasında görev alır. Bebek beyin gelişimine de olanak tanır. Bu yüzden hamile kadınlar tarafından yeterli miktarda alınmalıdır.
  • B9 vitamini, folat ve folik asit olacak şekilde ikiye ayrılır. Folat, gıdalarda doğal bir şekilde yer alırken, folik asit ise genellikle işlenmiş ya da güçlendirilmiş gıdalarda mevcut olan sentetik bir formdadır. Bunlar kırmızı kan hücrelerinin büyümesinde teşvik edici rol oynar.
  • B12 vitamini, büyümeye yardımcı olan vitamindir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna katılır. Aynı zamanda sinir sisteminin düzenlenmesinde rol oynar. Hücrelerinin erken yaşlanmasını durdurur ve kişilerin tokluk hissinin artmasını sağlar. Böylece kilo kontrolüne de katkıda bulunur.
B Vitamini

B Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

Bedenin enerji kaynaklarından biri olan B vitamini, 8 gruba ayrılır. Vücutta vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları, B vitamininin türevine göre farklılık gösterir. Her besin, vücudun farklı gereksinimleri için ayrı bir önem taşır. Bu nedenle her gıdanın dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. B vitamini eksikliği nedenleri arasında yaşlılık, uzun süreli kullanılan bazı ilaçlar, zayıflama amaçlı gerçekleştirilen mide ameliyatı, kan hastalıkları ya da mide ile ilgili rahatsızlıklar, B vitamini sindirilmesini güçleştirdiğinden dolayı vücutta B vitamini eksikliğine neden olurlar.

B Vitamini İlaçları

B vitamini eksikliğini yaşayanlar ya da gebelik gibi özel durumlarda B vitamini takviyesi alması gerekenler, ilaçlarını doktor kontrolünde kullanmalıdırlar. Aynı şekilde sinir sistemi bozukluğu yaşayan ya da unutkanlık, dalgınlık gibi hafıza problemi yaşayanların da doktor kontrolünde B vitamini takviyesi almaları gerekebilir. B vitamini ilaçlarından en çok bilinenleri arasında Becovıtal, Menopace ve Vı-Mineral bulunuyor.

Yorum yap

Son Eklenenler

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.