Multi

B Vitamini

B vitamini günlük hayatta, yaşam kalitesini oldukça etkileyen vitaminler arasında yer almaktadır. Vitaminlerin genel özelliği olarak vücutta kendiliğinden bulunamaz ve depolanamaz. Bu yüzden günlük olarak dışarıdan besinler veya gıda takviyesi yolu ile alınması gerekmektedir. B vitaminleri tek bir vitamin olarak tanımlanamaz. Sahip olduğu özelliklere ve hücre içinde gerçekleştirmiş olduğu fonksiyonuna bağlı olarak B1, B2, B5, B10, B12 gibi numaralar ile sınıflandırılmaktadır.

İnsan sağlığı için oldukça önem taşıyan bu vitamin grubu beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi veya organ hücrelerinin yenilenmesi gibi görevleri bulunmaktadır. B grubunda yer alan vitaminlerin günlük alınmamasında ise oldukça büyük sorunlar ile karşılaşıldığı görülmektedir. Bu durumda doktor gözetimi altında kişinin biyolojik yapısı baz alınarak, uygun B vitamini alınması sağlanmalıdır.

B Vitamini Faydaları

B vitaminleri içerisinde barındırdığı her vitamin grubuna farklı olarak insan sağlığına etki etmektedir. Ağırlıklı olarak B vitaminleri yönünden zengin olan besin grupları, bu sınıfta yer alan bütün B grubu vitaminleri içermektedir. Fakat doktor gözetimi altında gerçekleşen kullanım sonucu daha kesin sonuçlar edinmek mümkündür. B grubu vitaminleri faydaları başlıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Sinir sistemin yenilenmesinde ve onarılmasında kullanılmaktadır. Beyin üzerinde gerçekleştirmiş olduğu olumlu etkisi ile odaklanmayı ve öğrenmeyi hızlandırdığı görülmektedir.
 • Depresyon, halsizlik, uyku bozuklukları gibi psikolojik sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Günlük olarak alınmadığında kişin yaşam kalitesinin oldukça düşmesi olası sonuçlar arasında yer alır.
 • Kan hücrelerinin yenilenmesinde ve temizlenmesinde kullanılmaktadır. Özelikle alyuvarların üretiminde kullanılır. Ayrıca B vitamini saç köklerini güçlendirerek; dökülme, kırılma, yıpranma gibi sorunların önüne geçtiği görülmektedir.
 • Vücutta depolanan yağların hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayarak, kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • Hücrelerin yenilenmesini hızlandırarak, cildin sağlıklı ve parlak görünmesinde etkili olur.
 • Özellikle hamilelerde; bebeğin ve annenin bağışıklık sistemini güçlendirerek, enfeksiyonlara karşı güçlü bir savunma mekanizması oluşturulmasını sağlar.
 • Günlük ihtiyaç duyulan miktarda rutin olarak alınmaya devam edildiğinde hatırlama güçlüğünün ortadan kalkmasına, Alzheimer hastalığının ilerlemesini engeller. Ayrıca kalp ve damar rahatsızlıklarına bağlı olarak gerçekleşen hastalıklarda kullanılmaktadır.

B Vitamini Eksikliği Nedenleri

B vitaminleri kişinin biyolojik durumuna bağlı olarak; günlük yetişkinler için 2-3 mikrogram/mcg ile 4-7 mikrogram/mcg arasında alınması tavsiye edilmektedir. B vitamini eksikliğinde ise başlıca şu şekilde olumsuz durumlar meydana gelmektedir:

 • En belirgin eksiklik göstergesi çabuk unutma veya hatırlama güçlüğü olarak gösterilmektedir. Beyin hücreleri üzerinde oldukça büyük etki yaratan B12 eksikliğinde bu durum fark edilir bir şekilde meydana geldiği görülmektedir.
 • Saç dökülmeleri, tırnakların zayıf olmasına bağlı olarak kolay bir şekilde kırılması veya tırnak diplerinde meydana gelen deri döküntüleri B vitaminleri eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
 • Ruhsal çöküntülerin fark edilir noktalarda gerçekleşmesi, uykusuzluk, sürekli yorgun olma veya halsizlik, aşır sinirli olma gibi durumlar belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Vitamin takviyesi almadan önce doktora danışmak ve bilgi almak istenmeyen durumların önüne geçmektedir. Özellikle sağlık alanında telafisi olmayan hatalardan kaçınmak için uzman gözetimi altında karar vermek ve uygulamak oldukça önem taşımaktadır.
 • Bağışıklık sistemimin yavaşlamasına bağlı olarak ağzı ve dudak kenarlarında oluşan yara ve uçuk gibi belirtiler B vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

B Vitamini İlaçları

B vitaminleri genel itibari ile dışarıdan alınan besinlerde bulunmaktadır. Fakat doğru ve dengeli beslenilmediği zaman, günlük alınması gereken vitamin değerleri karşılanamamaktır. Bu durum ise vitamin eksikliği olarak nitelenmektedir. B vitaminleri yönünden zengin olan başlıca besinler şu şekilde sıralanabilir:

 • Et, balık ve süt ürünlerinde yoğun miktarda bulunmaktadır.
 • Tam tahıllar B vitaminlerine ait bütün sınıfsal değerleri içinde barındırmaktadır. Bu yüzden günlük olarak pirinç, darı veya arpa gibi besin gruplarından en az bir tanesine yer verilmelidir.
 • Meyveler de B vitaminleri açısından oldukça zengin besinler arasında yer almaktadır. Özellikle muz, narenciye, avokado, kivi gibi ürünlerden en az bir tanesi günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir.
 • Geniş ve koyu renkli yapraklı sebzeler de B vitamini yönünden zengin besinler arasında yer almaktadır.

                                                                                                                                                                       

Yorum yap

Son Eklenenler

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.