Multi

Astigmat Rahatsızlığı Hakkında Bilinmeyenler

Astigmat Rahatsızlığı Hakkında Bilinmeyenler

Astigmat her yaşta insanda görülebilen bir göz hastalığıdır. Bulanık görme özellikle geceleri görememe durumları ile kendini belli eder. Astigmat, korneanın şeklindeki bozukluktan kaynaklanan bir göz hastalığıdır. Bazen doğuştan bile olabilir. Doğumla birlikte başlayan astigmat daha sonra hipermetrop yani yakını görememe ve miyop yani uzağı görememe ile birleşerek görme sorunlarını katlayabilir.

Astigmat Dereceleri

Astigmat yaşla birlikte artış gösterir. Genelde 1 dereceye kadar olan astigmatlarda ciddi bir rahatsızlık durumu yaşanmaz. Hatta gözlük kullanımına göre gereksinim duyulmaz. 1 ila 4 derece arası ise mutlaka gözlük kullanılması gereklidir. 4 üzeri ise gözlük kullanımı kesinlikle şarttır.
Astigmatta en net belirti; görüşteki netlik kavramından uzaklaşmaktır. Artık net görememe durumu başlamıştır. Özellikle geceleri görmede büyük sorunlar vardır. Hasta görmek için gözlerini kısmaya başlar. Hastada sürekli bir başağrısı vardır.

Astigmat Tedavisinde Gözlük Ve Lens Kullanımı 

Astigmat tedavisinde genelde gözlük kullanımı verilir ve hastadan sürekli bir kullanım istenir. Gözlük hastalığı iyileştirmez sadece yaşanan göz kusurunu engeller. Gözlük dışında lens kullanmak ta bir başka alternatif olarak hastaya sunulur. Lens kullanmak kuşkusuz gözlüğe göre çok daha zor ve hijyen bakımından aşırı dikkatlilik isteyen aksi takdirde enfeksiyonlar ile karşı karşıya kalmanın riski söz konusudur.

Astigmat tedavisinde genelde en çok uygulanan tedavi gözlük kullanımıdır. Ve tedavi boyunca hasta doktor kontrolünden uzak kalmamalıdır. Bazen düzensiz astigmatlar vardır ki; bunun için de düzenleyici kontakt lens tedavisi uygulanarak devam edilir. Bunların dışında lazer ya da göz içi mercek ameliyatı işlemleri yapılabilir.

Astigmat Nasıl Bir Göz Hastalığıdır

Astigmatlar hem yakını hem de uzağı bulanık görürler. Gözlük takılması demek astigmatın düşmesi demek değildir. Genelde kalıtsal bir göz hastalığıdır. Ailede varsa bu tür göz bozukluklarının görülmesi olağan bir durum olarak tanımlanır. Astigmatlı bir hastada baş ağrısı sık yaşanır, devamlı bir yorgunluk ve gözde yaşanan gergin bir hal vardır. Astigmat tedavisi esnasında cam uygulamaları kademeli olarak yapılır ki, hastada denge bozuklukları gibi durumlarla karşı karşıya kalmaması içindir. Unutulmamalıdır ki, camlarda numaralar arttıkça odaklanma problemi de artmaktadır.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.