Multi

Astigmat Nasıl Bir Hastalıktır?

Astigmat en sık karşılaşılan göz problemlerinden birisidir. En önemli belirtilerinden birisi bulanık görmedir. Hemen hemen herkeste az da olsa astigmat problemi vardır. Ama bazı kişilerde sorun daha büyüktür ve görüşü olumsuz etkiler. Kornea gözümüzün en önünde yer alan saydam bir tabakadır. Genel olarak yuvarlak bir top biçimindedir. Tam olarak yuvarlak değilse ve bütün noktalarda çapları eşit değilse gözümüzün içinde lens uyumlu olmayan eğriler oluşturur. Bu durumda gözümüze gelen bütün ışınlar tek bir noktada kesişemez. Bu kesişme olmadığı zamanda net olarak görme mümkün değildir. Astigmat probleminin tanımı kısaca böyledir.

 Astigmat Türleri Nelerdir?

En çok karşılaşılan astigmat türlerinden birisi düzenli astigmattır. Genel olarak korneanın yukarıda bahsettiğimiz problemlerinden kaynaklanır. Lens kullanarak ya da gözlükle net bir görüş sağlanır. Düzensiz astigmat ise daha çok korneadaki yaralanmalar sonucunda oluşur. Çok fazla karşılaşılmayan bu problem için gözlük yetersiz kalır ve daha çok lens kullanılması gerekir. Bu ikisinin dışında astigmat genel olarak hipermetrop ve miyop gibi göz hastalıkları ile birlikte görülür. Bu durumda hangisiyle birlikte görüldüğüne bağlı olarak farklı astigmat türleri oluşur.

 Astigmatın Nedenleri Ve Tedavisi

Astigmatın kesin olarak nedeni belirlenememiştir. Doğuştan olabileceği gibi genetik bir nedeni de olabilir. Zamanla artıp giderek azaldığı ve hatta tam olarak ortadan kalktığı da görülebilir. Bunun da belirli bir nedeni yoktur. Ancak ilerlemiş olan durumlarda lens veya gözlük kullanılması şarttır. Bununla birlikte cerrahi bir tedavisi de mümkündür. Hangi tedavinin sizin için uygun olacağına en iyi göz doktorunuz karar verir. Gözlerin ne kadar yorulduğu ve bireysel yaşam tarzı da bu rahatsızlığı etkileyebilir. Bilinen kesin bir nedeni olmasa da gözlerin çok yorulması, yakından televizyon izlenmesi, çok kitap okunması gibi nedenler astigmatı tetikleyip arttırabilir.

 Astigmatın Belirtileri

Astigmatın en önemli belirtisi bulanık görmedir. Ayrıca gözünüzde aynı anda hem miyop hem de hipermetrop problemi varsa da astigmatınız olabilir. Öte yandan bulanık gördüğünüz ve sürekli göz kaslarınızı zorladığınız için baş ağrısı ve göz ağrısı da astigmat sonucunda karşılaşılan rahatsızlıklardır.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.