Multi

Apandisit Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Apandisit; vücuttaki görevi uzman çevrelerce anlaşılamamış olan bir kesedir. Apandisit patlaması sonucunda kişilerin hayati tehlike yaşaması mümkündür. Bazı kişilerde apandisit hayat boyunca hiç bir şekilde patlamazken bazı kişilerde çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak patladığı gözlemlenmiştir. Oldukça ince bir boru şeklinde ve keseye benzeyen apandisit; karnın alt kısmında yer alır ve kalın bağırsağa bağlı bir şekilde olduğu gözlemlenir. Vücut içerisindeki herhangi bir fonksiyona yardımcı ya da gerekli olduğu düşünülmemektedir. Herhangi bir enfeksiyondan kaynaklı olarak ya da dışkının tıkanması sonucunda apandisit ağrısı görülür bu durumların sonucunda apandisit patlaması görülmesi mümkündür. Apandisit patlaması halinde kişiler büyük bir risk altına girerler; bu nedenle doktorlar apandistin ağrıması ile birlikte alınması gerektiğini düşünürler. Doktorların apandisti patlamadan almak istemesinin en büyük nedeni; patlaması durumunda kişinin vücudunda reaksiyonlar göstermeye başlayacak olmasıdır.

Her insan için standart bir yere sahip olunan apandisit bazı kişilerde farklı bölgelerde bulunabilmektedir ancak bu kişiler istisnadır. Apandisit çeşitli durumlardan kaynaklı olarak enfeksiyona maruz kalabilir. Bu durumun nedeni parazitlerden kaynaklı olarak ya da bir enfeksiyon oluşturan bir bakteri sonucunda meydana gelebilir.

Apandisit bu bölgede yaşanan sorunu; şiddetli ağrılar ile birlikte göstermeye başlar, bu aşamaya gelen bir apandiste hızlı bir şekilde müdahale edilmemesi ve patlamadan vücuttan alınması gerekmektedir.

Apandistin patlaması halinde; içerisinde bulunan iltihap bütün vücuda yayılır ve hızlı bir şekilde kana karışabilir. Bu durumda kişi ölüm ile karşı karşıya kalabilir. Apandisit patlaması durumunda karın bölgesinde ciddi iltihaplanmalar yaşandığı gözlemlenmiştir.

Apandisit ağrısı nasıl anlaşılır?

Birçok kişinin karşılaşabileceği bir hastalık olmasına rağmen; şu ana kadar dünya genelinde %10 oranında apandisit patlaması ile karşılaşılmıştır. Apandisit ağrısı farklı bir ağrı olmasına rağmen, birçok kişi patlayana kadar ve vücut üzerinde etki göstermeye başlayana kadar ağrıların apandisit kaynaklı olduğunun farkında değildir. Apandisit patlamadan önceki şiddetli ağrılarla kendini hissettirir.

  • Şiddetli karın ağrısı
  • Göbek deliğinin çevresinde ağrı yoğunlaşması
  • Giderek kendini şiddetlen bir yapıda olması
  • Apandisit bölgesinde şişlik
  • Karnın sağ kısmında acının daha fazla hissedilmesi
  • Bölgeye bastırıldığında hissedilen ağrının artması
  • Yürüyememe
  • Öksürme ile birlikte daha şiddetli bir ağrı hissetme
  • Ateşinin yükselmeye başlaması
  • Kabızlık sorunu çektiği de gözlemlenmesi kişinin apandisit olabileceğine dair bulgular olabilir.

Vücudunuzda hissettiğiniz belirtilerin apandisit ile alakalı olduğunu düşünüyorsanız; kanlı kusması ve karın bölgesindeki hassasiyetinin arttığının gözlemliyorsanız mutlaka acil servise giderek kendinizi bir doktora göstermeniz gerekmektedir. Bu belirtilerin ardından müdahale edilmemesi halinde apandisit patlayabilir ve çok daha ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir.

Apandisit neden olur?

Apandisit; genel olarak kişinin bağırsağında yaşanan bir tıkanıklıktan kaynaklı olarak ya da bu bölgede yaşanan bir enfeksiyon nedeniyle görülmektedir. Bazı parazitlerin de apandistin patlamasına neden olduğu gözlemlenmiştir.

Apandisit ameliyatı

Hastalığı yaşayan kişiler genel olarak cerrahi bir müdahale görürler. Hastalığın tetiklenmesi ile birlikte tek kurtuluş yolu apandistin alınmasıdır. Ameliyattan sonra kişiler apandisit ile ilgili bir problem yaşamazlar. Kişinin apandisinin alınması sonraki hayatına etki eden bir durum değildir. Ameliyattan sonra yorucu hareketler yapmaktan bir süre için kaçınmak gerekmektedir. Karın bölgesinde olan dikişlerini patlatmamak adına karın bölgesini zorlayacak şekilde gülüşler yapmamak gereklidir. Bu süre içerisinde kullanılan ağrı kesiciler kişinin ağrısı üzerinde etki etmiyorsa bir doktordan yardım almak gerekir. Zaman geçtikçe yürüyüşler yapmak ve bu bölgenin rahatlamasını sağlamak gereklidir. Müdahale sonucunda kişiler bol bol dinlenmelidir.

Yorum yap

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.