Multi

Antibiyotik Nedir

Antibiyotik Nedir?

Antibiyotik bireylerin çeşitli hastalıklara karşı kullandığı güçlü bir ilaç türüdür. İçerisinde birçok ilacı barındıran bu tür doğru kullanılmalıdır. Aksi halde vücuttaki bakteriler bu ilaca karşı zamanla direnç kazanacak daha ciddi sorunlarda ilacı kullanmanız fayda sağlamayacaktır. Birçok insanın en ufak gripte bile talep ettiği antibiyotik, ülkemizde kullanımı kısıtlanan ilaçlar arasında yer almaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından kullanımı kısıtlanan ilacın reçetesiz eczanelerde satılması yasaklanmıştır.

Antibiyotik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antibiyotik en ufak hastalıkta kullanılacak bir ilaç türü değildir. Vücutta bakterilere karşı çok etkili olan antibiyotikler bu sırada ateş, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlara yol açmaktadır. Antibiyotik verilen kişi takip edilmeli herhangi çok büyük sorunda derhal hekime başvurulmalıdır. Ateşin fazla yükselmesi özellikle bebeklerde kalıcı sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple ateş kontrolü sürekli olarak yapılmalıdır.

Antibiyotik Çeşitleri

Antibiyotikler iki çeşittir. Çöpü antibiyotikler tek bakteri hedef alarak çalışsa da günümüzde birçok bakteriye karşı kullanılan antibiyotiklerde vardır. Bakteri çeşidine göre uygun antibiyotik kullanılmalıdır. Birçok bakteriye etki eden antibiyotiklerin temel amacı hastalığa neden olan bakterinin tam olarak tespit edilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sayede hastalığa neden olan bakteri daha hızlı bir şekilde tespit edilmektedir. Bu ilacın yan etkileri ve vücuda verdiği zararlar daha fazla olabilmektedir.

Antibiyotik Ne Zaman Kullanılmalıdır?

İnsanlar sürekli olarak hastalanan varlıklardır. Antibiyotik bu hastalıkları hızlı bir şekilde geçirmek için üretilen bir ilaç türüdür. Hastalıkta hekime başvurulduğu zaman hekimden bu ilacı talep etmemeniz gerekmektedir. Bunun başlıca sebebi sizin hastalığınızın ağırlığına göre doktorunuz antibiyotik kullanımını size tavsiye edecek ya da size daha hafif ilaçlar verecektir. Bu yüzden bu ilacın kullanımını hekim tavsiye edip reçete etmeden kesinlikle yapmayınız.

Antibiyotik Direnci

Vücut çeşitli bakterilere karşı zamanla direnç kazanmaktadır. Antibiyotiğin içerisinde bulunan bakterilere karşıda zamanla oluşan dirence de antibiyotik direnci denir. Bu sebeple antibiyotiğin sürekli kullanılması ilaca olan direnci hızlandıracak ve zamanla ilaç etki göstermemeye başlayacaktır. Bu sebeple her hastalıkta kullanılan antibiyotik günümüzde azaltılmaya çalışılmaktadır. Avrupa ülkeleri içerisinde antibiyotik kullanımında ilk sıralarda olmamız ülkemizde bu ilacın çok fazla kullanıldığının bir kanıtıdır. Bu sebeple bakanlık bu duruma el koymuş ve gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmişlerdir.

Yorum yap

Son Eklenenler

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.