Multi

Aferin Forte Ne İşe Yarar?

Aferin Forte grip belirtileri olan kişilerde hastalığın ortaya çıkartmış olduğu semptomların; ortadan kaldırılması için kullanılan bir ilaçtır. Grip olan kişilerin yanı sıra Aferin Forte; nezle olan kişiler için de önerilen bir ilaçtır. İlacın asıl amacı kişilerin hastalık ile birlikte hissettiği ağrıyı kesmek ve aynı zamanda yükselen ateşi kontrol altına almaktır. İlacın etken maddesi parasetamol olarak bilinmektedir.

İlaç genel olarak kişi ilk tableti aldığı andan itibaren 30 dakika içerisinde vücutta aktif hale gelmekte ve grip ya da nezle ile ilgili belirtileri ortadan kaldırmaya başlamaktadır. Bu ilaçların etkisi genel olarak bir buçuk ile iki saat arasında devam etmektedir. İlacın amacı kişinin hastalık ile birlikte çektiği ağrı ve ateş yükseltmelerine yardımcı olarak süreci kolaylaştırmaktır denebilir. Hastalığı tedavi edici bir özelliğe sahip değildir.

Aferin Forte bir çok ağrı ve ateş belirtisi gösteren hastalıklarda kullanılabileceği gibi doktorun yazdığı reçeteye göre kullanılması tavsiye edilmeyebilir. İlaç ile ilgili bilinmesi gereken en önemli hususlardan birisi de mutlaka tok karna ilacın kullanılması gerektiğidir. Basit bir ilaç gibi görünse de kişilerin mutlaka bir doktor ile görüşerek ilacı kullanması gerekmektedir.

Aferin Forte Ne işe yarar?

Birçok hastalıkta ağrı ve ateşi dindirmek için kullanılan Aferin Forte bunun yanı sıra;

  • Burun akıntısı
  • Boğazda oluşan kaşıntılar
  • Boğaz ağrısı
  • Burun kaşıntısı
  • Kas ağrısı
  • Vücuttaki enerji düşüklüğü
  • Gözlerdeki sulanma
  • Gözlerdeki kaşınma içinde etkilidir.

Kullanılması halinde grip ya da nezlenin sebep olduğu bu problemlerin hepsini belirli bir süre saf dışı bırakmaktadır. Genel olarak bu ilacın gün içerisinde 2 ya da 3 tablet kadar tok karnına tüketilmesi mümkündür. Doz aşımı olması halinde kişinin zehirlenmesi ya da ilacın zaman içerisinde az etki göstermesi mümkündür. Bu durumun nedeni; kişinin fazla ilaç tüketmiş olmasından dolayı bünyesinde yarattığı bağımlılıktır.

Aferin FORTE hangi durumlarda kullanılmaz?

Aferin Forte etkili bir ilaçtır, doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilen bir ilaçtır. Bu nedenle basit gördüğünüz hastalıklarda da ilacı kullanırken bir hekimden fikir almanız yerinde bir karar olacaktır. Bunlar dışında kişinin Aferin Forte kullanırken dikkat etmesi gereken bazı durumlarda vardır.

  • Hamilelik döneminin özellikle altıncı ayına geçmiş kadınların Aferin Forte kullanması önerilmemektedir, kullanmak istemeniz halinde doktorunuz ile görüşmeniz; bebeğinizin sağlığı açısından yararlı olacaktır.
  • Emziren annelerin de mutlaka doktor kontrolü altında bu ilacı kullanması gerekmektedir. Annenin süt verme döneminde yediği şeylerden ve içtiği ilaçlardan bebeğin de etkilendiği bilindiği için bu dönemde kullanacağınız ilaçlara ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir.

İlacı alacağınız dönemlerde kullandığınız ilaçlara ve içerisinde bulunduğunuz hastalıklara dikkat etmeniz gereklidir. İlaçlar bazı durumlarda kullanılan diğer ilaçlar ile etkileşime girebilmektedir bu durumda sağlığınız üzerinde olumsuz ekiler gözlemlenmesi mümkündür. İlacı kullanırken alkol kullanmaktan uzak durmanız da yerinde bir karar olacaktır.

Yorum yap

Son Eklenenler

Bizi takip edin

En güncel sağlık haberleri için bizi takip edin.